10 найкрутіших серіалів про релігію

290
884

Давно минули часи, коли освічена людина могла собі дозволити не дивитися серіали. Світ змінився і серіали суттєво змінилися. Тепер освічена людина має не тільки книжки читати, але й тримати руку на пульсі серіальної індустрії, інакше можна випасти з величезного пласту символів, смислів, сюжетів, героїв, актуальних жартів.

Ми вирішили скласти перелік серіалів, які допоможуть зрозуміти релігію та дозволять висловлювати свою думку в поважному товаристві 🙂

1. Шлях (Hulu, 2016-…)

Починайте свої студії з цього серіалу про вигадану релігію – маєризм. Маєризм – вигаданий релігійний рух, який проходить стадію переходу від управління харизматичним лідером до інституалізації руху. Ви побачите і кризу віри, і розколи, і нових харизматичних лідерів, стосунки вірян із «невірними», життя першого покоління, яке виросло в цій релігії з їхніми проблемами, навіть депрограматорів! Таке враження, що сценаристи добре проштудіювали класичні теорії соціології релігії перед зйомками. Якщо вам нудно читати Вебера, можна замінити його цим серіалом.

2. Велика Любов (НВО, 2006-2011)

Що ви знаєте про мормонів? Тільки те, що вони читають та пропонують іншим читати книгу Мормона? Сідайте за цей класичний і ґрунтовний серіал від НВО. Центральна історія розкручується навколо полігамної сім’ї в Юті, які приховують свій спосіб життя від довкілля. Максимально правдиво та детально реконструйоване життя полігамної громади та життя тих полігамістів, які живуть в містах серед моногамних мормонів та зазнають гонінь. Так, мормони бувають дуже різні. На додачу почитайте книжку «Втеча» Керолін Джессоп, вона розповідає приблизно про той самий час, але історію жінки, яка живе в такій громаді.

 

3. Американські боги (Starz, 2017-…)

Американські боги – для досвідчених дослідників релігії. Ця історія про стародавніх богів, які поїхали в Америку за своїми вірянами і намагаються виживати в умовах жорсткої християнізації та секуляризації. Більшість жартів ви зрозумієте, якщо знаєте трошки про скандинавську, йорубанську, слов’янську, хтознаще_яку міфології. Але не бійтеся, навіть якщо ви не дуже відрізняєте Ісуса від Сатурна, все одно буде цікаво. Це як дивитись анімовану енциклопедію релігій для дітей (бо багато картинок). Я знаю, що сноби захочуть прочитати книжку Ніла Геймана, по якій знято серіал. І правильно, читайте. А потім сідайте дивитись серіал. Він суттєво відрізняється від книги і часто в кращий бік.

 

4. Шість футів під (НВО, 2001-2005)

Знов старенький матеріал від НВО. Але ж уміють робити гарні продукти! Цей серіал став справжнім відродженням готики в ТВ-індустрії.  Історія про сім’ю, яка займається ритуальним бізнесом та в кожній серії стикається зі смертю. Ви побачите як ховають буддистів, іудеїв, християн, адептів нових релігійних рухів та багато іншого. Готуйтеся до чорного гумору та проблем стосунків церкви з ЛГБТ.

 

5. Рука Бога (Амазон, 2014-2017)

Серіал про суддю, який отримав покликання від Бога та починає вершити справедливіший суд над своїми ближніми в обхід легальних процедур. Але це вторинне. Дивіться на психологію наверненого, на його сумніви, моменти одкровення, на його реакції та спілкування з тими, хто не вірить в його навернення. Цей серіал може навіть замінити підручник з психології релігії.

 

6. Ти, я, апокаліпсис (Sky 1, NBC, 2015)

Все просто – оголошено дату кінця світу, залишилось 34 дні до зіткнення з метеоритом, усі загинуть. І є таємний бункер, який врятує лише обраних. Скажете – це банально? А я скажу вам, що таких сюжетних поворотів ви точно не очікуєте. Одна з центральних сюжетних ліній – історія священика з помічницею, які делегуються Ватиканом шукати Спасителя, якого вони мають представити соціуму та тим самим заспокоїти людей. І все це – не драма, а відбірний британський чорний гумор. Що може бути краще? Лише танцюючи черниці. Вони там, до речі, також є.

 

7. Залишені (НВО, 2014-2017)

Нехай аматори дивляться цей серіал як історію про те, як люди живуть після великої втрати. А ми будемо придивлятися до нового релігійного руху та їхніх методів роботи з новими членами. А ще до того, як почувають себе люди після розриву з рухом та чим вони потім займаються. Також зверніть увагу на священика, який цитує Євангеліє від Фоми (коптське апокрифічне Євангеліє). Серіал, в якому цитують Євангеліє від Фоми, простим бути не може. До речі, консультантом по релігійній складовій був знайомий вже нам Реза Аслан.

 

8. Водолій (NBC, 2015-2016)

Чули, що Чарльз Менсон, засновник релігійного руху «Сім’я», помер пару тижнів тому? Мабуть читали некрологи та згадали його жахливі вчинки? Якщо ні, передивіться «Водолія», серіал грунтується на реальних подіях та розповідає про Менсона та його злочини взірця 60-х років. Бонусом для вас стане Девід Духовни.

 

9. Твін Пікс (ABC, 1900-1991; Showtime, 2017)

Містичне вбивство школярки у провінційному містечку. Якщо перші два сезони ви зможете подивитись як детектив, то третій не залишає вибору і змушує розбиратися з містичною складовою. Вам знадобляться енциклопедії з теософії, східних вчень і практик, шаманізму, індіанських вірувань, з… вам всього не осягнути. Але ви спробуйте.

 

10. Люцифер (Fox, 2016-…)

І найсмачніше наостанок  серіал знятий за мотивами коміксу. Автори непогано розуміються на іудейській традиції, демонології зокрема. Вільно її трактують, це так, але ж це і є іудейська традиція – дає такий широкий спектр тлумачень, що іноді не знаєш за що хапатися. Непогано б вам Талмуд під боком мати, щоб зрозуміти деякі жарти. Над коміксом працював Ніл Гейман, тож в цілому все дуже виважено, але майте на увазі – ангели не в прямому сенсі називають Бога отцем. Ангели такий самий проект Бога, як і люди (тільки без власної волі).

 

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.