7 найкращих різдвяних епізодів ситкомів

263
471

Різдво – завжди драма. Оскільки на Заході це свято не стільки релігійне, скільки сімейне, то і драми частіше відбуваються відповідні. Але завжди є місце для історій, коли герої втрачають релігійність, або не бажають брати учать у релігійних ритуалах, або належать до інших традицій. Ось 7 найкрутіших різдвяних епізодів, які можуть не тільки різдвяний настрій збудити, але й розповісти про сучасну релігійну ситуацію на Заході.

7. Сайнфілд, 9:10 (Seinfeld)
У 1997 році неперевершений класичний ситком усіх часів подарував світу секулярне свято Фестівус. Двоє з головних героїв – євреї, що виросли та живуть у Нью-Йорку. Під час різдвяних свят вони почувались покинутими, аутсайдерами. Тоді батько Джорджа вигадав Фестівус, який не має релігійних ознак, святкується 23 грудня, а його символом є металева жердина. Під час цього свята сім’я, рідні та друзі збираються за одним столом та виказують один одному свої розчарування та образи. Але це не всі переваги Фестівуса, на відміну від Різдва, це свято некомерційне. Тобто жодних подарунків і зайвих витрат. Самі розумієте, це свято було справжнім скарбом для всіх, хто не святкує Різдво та хоче триматись якомога далі від релігії. Це була чи не перша спроба залучити нехристиян до зимових свят. Принаймні широка аудиторія Сайнфілда дізналася про почуття своїх близьких. Свято вийшло за межі серіалу і вже 20 років займає почесне місце у щоденному словнику американців.

6. Чужа сім’я, 1:13 (The O.C.)
Сет Коен виріс у міжрелігійній сім’ї: його мати пресвітеріанка, а батько – єврей. Щоб поєднати традиції Сет вигадав нове свято, яке назвав Крісмука (це поєднання англійських назв свят Christmas + Hanukkah = Chrismukkah). Таким чином ані йому, ані його рідним не потрібно обирати свято, бо Крісмука поєднує найкращі риси Різдва та Хануки. У самому серіалі нововведення не займає багато місця, але у поп-культурі на це свято ніби чекали: вже у 2004 році почали продавати вітальні листівки до Крісмуки, з’явилися книги рецептів до свята, слово додали у словники, воно починає згадуватися в інших серіалах та шоу, й отримало негативні рецензії від християн, що вже гарний критерій популярності. Тож щоб бути в курсі такого потужного руху, передивіться цю серію. Класична різдвяна депресія, самотність та відчай, що є головною темою серії, додають особливого святкового духу.

5. Друзі, 7:10 (Friends)
І ще одна спроба іудео-християнського діалогу з екрана. Рос намагається розповісти своєму сину про Хануку, але хлопчик хоче Санту та подарунки. Врешті-решт до вечірки приєднуються Санта Клаус і Супермен (який, до речі, має риси релігійного харизматичного лідера). І всім знаходиться місце в історії Макавеїв, навіть супермену. Дитина отримує знання про своє коріння, а потім усі друзі запалюють свічки та святкують Хануку поруч з ялинкою, подарунками та Сантою. Справжня святкова ідилія.

4. Преподобний, 2:7 (Rev.)
Що це я все про євреїв та про євреїв. Неначе вони єдині, хто почувається погано під час Різдва. Британський серіал про англіканського вікарія, що служить у великому історичному храмі, який відвідує громада з 4-х членів, пропонує 20 хвилин суто англійського Різдва та чорного гумору. Ви побачите як важко релігійній людині, особливо священнослужителю, під час свята, яке ніхто вже років з триста не сприймає як релігійне, а лише як сімейне. Побачите, як може зірватись священик під час святкової меси на своїх парафіян, як важко протистояти комерціалізації та позбавленню релігійних рис свята, як ускладнюються стосунки з друзями, рідними, а потім як усі збираються за одним столом у церкві наче на картині «Таємна вечеря». Тільки британці вміють через чорний гумор передати всю теплоту та любов, що несе у собі свято.

3. Спільнота, 1:12 та 2:11 (Community)
Спільнота – унікальний серіал, який оцінити можна тільки якщо ви в курсі сучасної поп-культури через постійні пародії та відсилання до різних фільмів, серіалів, музичних гуртів. За це серіал отримав високі оцінки від кінокритиків. Різдвяні серії несуть багато відсилань до культури – кожен з сімох героїв належить до різних традицій та світоглядів, що заводить далеко від звичних іудео-християнських відносин. Тож епізод з першого сезону знайомить нас з релігійним розмаїттям групи та показує як важко може бути християнам прийняти інших і як люди єднаються під час свят незалежно від їхніх вподобань. А вже у другому сезоні анімована серія розповідає про те, як мусульманин вирушає зі своїми друзями шукати сенс Різдва, як друзі допомагають подолати депресію та про те, що Різдво важливе не тільки для християн.

2. П’ятнична вечеря у Гудманів, спеціальний різдвяний випуск (Friday Night Dinner : Christmas Special)
Про цей ситком я вже розповідала тут. Але різдвяний випуск це вишенька на торті усього серіалу. Сімейна вечеря та сімейні конфлікти, бійка між бабусями, образи, собака, що помирає, кумедні діалоги, зворушливі колядки і дуже британський гумор. Якщо це не посприяє різдвяному настрою, то я не знаю, що взагалі може.

1. Футурама 2:8 (Futurama)
І, нарешті, класика – епізод про майбутнє Різдва, яке еволюціонує до Xmas’а. Всі попередні запропоновані епізоди різних років та з різною тематикою ведуть до цього сценарію. Якщо ви побудуєте свій різдвяний марафон ситкомів у запропонованому порядку, вам буде здаватись органічним та зрозумілим такий спосіб святкування Різдва. Власне, назва Xmas не є винаходом Футурами, якщо християни мають на увазі X – як скорочення від «Христос», то режисери епізоду мають на увазі X – як «екс» у значенні минулий. Але знаєте що? Дух Різдва не можна вбити ніякою іронією, ані мультикультуралізмом, ані позбавленням свята релігійного компонента.

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.