Атеїстичні церкви світу

174
749

Ми звикли до того, що релігійні організації – це нормально. Люди збираються, розмовляють про надприродні сутності, про важливість моральних цінностей, потойбічне життя чи долю тощо. Якби громади не були корисними для проведення часу, то не було би релігій у звичному нам форматі. Звідси особливе значення має церква, храм, мечеть, синагога – місце, де люди можуть знайти однодумців, відпочити від побуту, роботи, труднощів, помолитися і просто провести час зі знайомими людьми.

Особливу роль громади тільки недавно почали розуміти атеїсти, агностики, невіруючі люди, які також прагнуть спільного простору, де можна поділитися останніми новинами, інсайтами та щось нове відкрити для себе. Із такого розуміння і розпочалася діяльність церкви атеїстів – Недільного зібрання (The Sunday Assembly).

Заснували організацію у січні 2013 року двоє британських комедіантів – Сандерсон Джонс і Піппа Еванс. Доволі веселі та дотепні під час своїх виступів, а також зі схильністю до атеїзму, вони розпочали невелику жартівливу кампанію зі створення простору для невіруючих людей.

Sanderson Jones смалить

 

Pippa Evans

Для чого вони це організували? Ідея проста – релігія використовує дуже сильний фактор організації і гуртування людей і це – чудова риса релігії. А що як організувати людей у церкві і виключити вірування щодо надприродного, богів, бога тощо? Тобто використовувати церкву як місце для єднання людей, святкування життя і любові одне до одного. І вони спробували.

Результатом стала міжнародна мережа центрів-церков, в яких люди збираються, слухають музику, співають караоке разом із Стіві Вандером, навчаються у різних науковців (і не лише природничників!). Якщо на першу зустріч прийшло 200 людей, то станом на тепер церкви відкрито у містах США, Канади, Європи, у Австралії та Новій Зеландії тощо.

Сандерсон Джонс також брав участь у TED-конференції і оголосив там принципи діяльності «Недільне зібрання». Він пропагує «лайффулнес», за аналогією із «майндфулнес» – згуртованість і любов до життя без релігії.

Чотири принципи «повноцінно-життєвості» (Lifefulness):

  • «лайффулнес» – це методологія побудови громади
  • «лайффулнес» – це інклюзивні громади, які відкриті усім, хто відкритий до усіх
  • «лайффулнес» – етичність і організованість, можливо навіть духовність, але у значенні співпраці людей
  • Існує багато інших принципів, але Сандерсон їх не перерахував, бо не мав часу під час виступу

 

Виступ Сандерсона Джонса

 

Також «Недільне зібрання» прагне вирішити одну із проблем сучасної людини – втрати спільноти, закинутості, самотності у глобальному світі. Громада, спів, танці і розповіді про власні життєві історії можуть стати сильною основою для здоровішого життя.

Загалом існує тривалий час тенденція до формування атеїстичних церков, які об’єднують агностиків, атеїстів, невіруючих та байдужих до релігії людей, які прагнуть поділитися із однодумцями своїми ідеями та поглядами. І ці люди також заслуговують на особливе місце, де зможуть гуртуватися.

Іншими прикладами можуть бути «Атеїстична церква Сієтлу», засновники якої позиціонують себе як «місце, де атеїсти збираються до церкви, щоб задавати Великі Питання і святкувати осмислене життя разом із атеїстичними ритуалами. Ми святкуємо цінності Атеїзму (Критичне мислення, науковий натуралізм і секулярну етику) шляхом навчання і дискусій».

Окрім атеїстів тут запрошують також агностиків, секптиків, вільнодумців, колишніх віруючих, секулярних гуманістів або інших людей.

Також варто згадати «Церкву Вільнодумства Північного Техасу», засновану у 1994 році Тімом Горскі, Майком і Мерилін Салліван; «Першу атеїстичну церкву правдивої науки» Майкла Н’юдова (Michael Newdow – доволі одіозна фігура в США). Існують й інші організації, які позиціонують себе в якості «церков» – частину із них можна переглянути у списку нижче.

 

Сайти організацій

  1. Недільне зібрання: www.sundayassembly.com
  2. Атеїстична церква Сієтлу: seattleatheist.church/mission
  3. Церква Вільнодумства Північного Техасу: facebook.com/northtexaschurchoffreethought
  4. Перша атеїстична церква правдивої науки: www.factschurch.com
  5. Секулярна громада співчуття та розуму: www.houstonoasis.org
  6. Перша церква атеїзму: firstchurchofatheism.com

Кількість організацій агностичного, атеїстичного та секулярного характеру зростає – однак важливою у цьому контексті постає не проблема кризи церков та релігій, а те, що людям потрібне гуртування, спільнота і кожен із нас заслуговує на право бути серед однодумців.

 

 

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.