Благоговіння від Природи як основа для віри в Бога

earth-aurora-borealis-norway-sky-stars-mind-blowing-wallpaper-89521-142977856711

 

Переживання, що вселяють трепет і благоговіння, такі як – споглядання Великого каньйону або полярного сяйва – можуть збільшувати нашу схильність вірити в Бога і надприродне. Про це свідчать результати досліджень, проведених американськими вченими,  що були опубліковані в журналі Psychological Science, Асоціації психологічних наук.

grandcanyon1Дослідження показали, що захоплюючі явища природи підвищують мотивацію розуміти світ навколо нас. Крім того вони можуть лежати в основі віри у надприродне.

«Численні історичні свідчення релігійних одкровень та прозрінь, як видається, включають досвід благоговійного трепету перед красою, силою або величчю божественної істоти. Ці переживання змінили спосіб, у який люди осягають світ, – говорить психолог-дослідник П’єркарло Вальдесоло (Piercarlo Valdesolo) з коледжу Клермонт МакКенна. – Ми хотіли перевірити протилежне припущення: це не присутність надприродного викликає благоговіння, а благоговіння дозволяє сприймати присутність надприродного».

Вальдесоло разом із колегою Джессе Ґремом (Jesse Graham) з університету Південної Каліфорнії перевірили це припущення. Психологи спостерігали за учасниками дослідження, які дивилися вражаючі сцени з серії документальних фільмів BBC Planet Earth та нейтральні відеозаписи з інтерв’ю випусків новин. Опісля учасників попросили оцінити рівень благоговіння, яке вони відчували під час перегляду відео. Їх також питали чи вірять вони, що події у світі розгортаються відповідно до божественного промислу або плану якоїсь іншої сутності, що не є людиною.

За результатами дослідження, учасники, що дивилися вражаючі відео, як правило, більше вірили у надприродний контроль, і готові повірити в Бога швидше, ніж група, яка дивилася новини. Цей ефект зберігався навіть при демонстрації дивовижних, але неможливих сцен – наприклад, величезного водоспаду на вулицях міста.

За іншим дослідженням Вальдесоло і Ґрема, учасники дивилися вражаючі кліпи і ставали більш нетерпимими до невизначеності. Цей особливий настрій – дискомфорт щодо невизначеності – може пояснювати чому почуття благоговіння стимулює віру в надприродне.

«Іронія в тому, що споглядання речей сформованих внаслідок дій природи, таких як приголомшливе розширення Великого каньйону, підштовхує нас до пояснення їх через призму надприродних причин», – зазначає Вальдесоло.

Дослідники відзначають, що ці дані можуть пролити світло також на те, чому деякі люди прагнуть пояснити світ за допомогою мирських або наукових засобів: досвід благоговіння може просто мотивувати людину шукати пояснення, незалежно від їхнього походження.

Можливо, саме тому ще в одному експерименті учасники, які дивилися вражаючі відео, відчували більше дискомфорту та були більш схильні вірити, що випадкова послідовність чисел була створена за участі людини.

На підставі попередніх результатів Вальдесоло і Ґрем тепер вивчають фактори, які моделюють ефекти благоговіння на віру в надприродне. Наприклад, вони перевіряють, чи може прийняття смиренних поз, у яких людина відчуває себе незначною, приводити до досвіду благоговіння. Це дослідження може пояснити наявність таких практик, як стояння на колінах, нахиляння та вдивляння вгору.

«Чим смиренніше ми діємо, тим більше благоговіння ми можемо відчувати, і, можливо, тим сильнішою стає наша віра», – вважає Вальдесоло.

Джерело: neurosciencenews.com

 

 

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.