Чи може медитація бути альтернативою опіоїдам в керуванні болем?

Еліс Дж. Волтон

На тлі стрімкого росту вживання синтетичних опіоїдів – так, смерть Прінса офіційно визнали результатом передозування фентанілу – різні організації та експерти намагаються переосмислити стратегії контролю над болем у США. Хронічний больовий синдром є однією з головних причин непрацездатності, не кажучи вже про психологічне навантаження; втім, досі мало ефективних методів вирішення цієї глобальної проблеми, які не призводили б до появи залежності.

Минулого року Центр із контролю та профілактики захворювань США у Журналі Американської медичної асоціації опублікував нові директиви для лікарів щодо призначення опіоїдів від хронічного болю, першою з яких є рекомендація пробувати нефармакологічні способи втручання у перебіг хвороби перед зверненням до фармакологічних. У цьому ж журналі опубліковано редакційну статтю, в якій окреслено потенційну роль медитації усвідомленості (mindfulness  meditation) як альтернативи проблемі надмірного призначення лікарями опіоїдів. Медитація усвідомленості, хоч і не завжди дає ефект, видається перспективним засобом для людей, які мають справу з болем легкого або середнього ступеня, або як допоміжний метод для людей, які відчувають різні типи болю. Це не панацея, але кількість досліджень, у яких описано її вплив на відчуття болю – у житті та в лабораторії – неухильно зростає.

В іншому дослідженні люди з хронічним больовим синдромом у попереку брали участь на вибір або у восьмитижневому курсі зниження напруги, базованому на медитації усвідомленості (МУ), або в такої ж тривалості курсі когнітивно-біхевіоральної терапії (КБТ), відомої як ефективний засіб керування болем. Контрольна група складалася з людей, що отримували «звичайне лікування», яке складалося з «будь-якого іншого лікування, яке отримували пацієнти». У кінці експерименту люди, які проходили курси МУ та КБТ, усі досягли приблизно однакового покращення – їхній біль зменшився відповідно на 44% та 45%, порівняно з 27% у контрольній групі. Отже, і група МУ, і група КБТ помітно зменшили біль на тлі групи зі стандартним лікуванням. У ще одному нещодавньому дослідженні виявлено, що аналогічний рівень полегшення наставав у тих пацієнтів поважного віку, які відчували хронічний біль і яким було приписано лікарем пройти курс МУ.

Що цікаво, зниження больових відчуттів, яке досягається в результаті медитації усвідомленості, не повторює за механізмом результат впливу опіоїдів. Ще одне дослідження показало, що люди, які навчалися медитації і чиї рецептори опіоїдів були заблоковані, все одно відчували значно менший біль у відповідь на больовий подразник, ніж представники контрольної групи. «Це дослідження надає додаткові свідчення того, що медитація якимось унікальним шляхом зменшує біль, — повідомляє автор дослідження Фадель Зейдан, — і ці відкриття особливо важливі для тих, хто виробив звичку від ліків на основі опіоїдів і шукає іншого способу зменшувати біль – такого, який не призводив би до звикання».

Дослідження Зейдана виявило, за допомогою МРТ-обстеження, деякі неврологічні підтвердження гіпотези про вплив медитації на сприйняття болю. Виявляється, медитація, крім усього іншого, впливає на ті ділянки головного мозку, які відповідають за те, як ми контекстуалізуємо події навколишнього світу (орбітофронтальна кора), а також контролюють процес пізнання та емоційний баланс (передня поясна кора); обидві ці ділянки багаті на рецептори опіоїдів. Медитацію також пов’язують зі зниженням активності в таламусі, який працює на зразок реле-перемикача для інформації, що надходить зі спинного мозку до головного мозку. Зейдан стверджує, що пацієнти, які практикували медитацію усвідомлення, висловлювались так: «Я відчував присутність болю, але я міг його відпустити. Я не застрягав в ньому аж так сильно». Ще одним позитивним ефектом медитації може бути те, що вона змінює спосіб, у який ми ставимося до нашого власного сприйняття болю, і на цьому переважно ґрунтується досвід.

Вочевидь, актуальними є подальші дослідження для того, щоб виявити, хто може отримати користь від медитації як методу лікування – чи, принаймні, як допоміжного засобу лікування – хронічного болю. Для деяких пацієнтів вона може виявитись недієвою, частина їх усе-таки потребуватиме інших форм терапії, з ліками або без них. Але якщо ми зможемо спробувати – саме цього разом з іншими активно домагається зараз Центр із контролю та профілактики захворювань США – розширити наш набір способів керування болем і не використовувати опіоїди як стандартний метод, то будемо в значно кращій формі. Є надія, що результатом буде зменшення кількості випадків наркоманії та людських жертв. І, враховуючи інші численні переваги медитації, у справі лікування хронічного болю це явно непоганий «наркотичний засіб».

Переклад: Ксенія Козачук

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.