Чи потрапляють тварини до раю: вердикт неврологів

332
407

Неврологи останнім часом приділяють багато уваги духовним переживанням. Нещодавно виявили, що за містичний досвід відповідає лімбічна система головного мозку. Це древня частина мозку, її ще називають примітивною. Тобто це не найвища ланка еволюції. Така сама лімбічна система є і у тварин, не тільки у визнаних інтелектуалів типу дельфінів чи приматів, але й у звичайних домашніх улюбленців. 

Кевін Нельсон (Університет Кентуккі) і Марк Бекофф (Університет Колорадо – Боулдер) припускають, що наявність лімбічної системи у тварин може свідчити про те, що тварини можуть переживати релігійний досвід. Вчені припускають, що тварини можуть почувати страх перед смертю, можливо, віру в потойбічне життя, відчуття містичного єднання, радості, екстазу.

Втім, поки що ніхто не брав інтерв’ю у корови чи мавпи, щоб зрозуміти що саме вони відчувають перед смертю. Наявність лімбічної системи може передбачати релігійний досвід тварин, але не зобов’язує їх до цього. Крім того, розуміння неврологами містичного досвіду відрізняються від розуміння релігійних людей. Для неврологів це процес, що відбувається в мозку. Очевидним підтвердженням цього для них є той факт, що в разі вилучення цієї частини мозку, дія психоделіків, таких як ЛСД, не буде мати ефекту. Але якщо людина відчуває сум за загиблою людиною і паралельно відбувається зниження припливу крові до певних ділянок мозку, як ми можемо знати, що є причиною, а що наслідком?

З іншого боку, тварини поки що не спростовували цих гіпотез. На користь релігійності тварин також свідчать дослідження поведінки приматів: деякі їхні дії нагадують ритуали, наприклад екстатичні танці шимпанзе після сильного дощу. Поки що ми можемо тільки вірити, що тварини можуть вірити. Тож чому б і не вірити?

Неврологія є дуже серйозною наукою, але час від часу звістки про дослідження в цій галузі вганяють у ступор. Невже немає більш важливих проблем наразі, ніж виявлення релігійності у тварин?

Проте, якщо подивитись на ці дослідження детальніше, стає зрозуміло, чому не можна бути байдужим до таких новин. Отже, що саме дає нам інформація про те, що тварини ймовірно можуть переживати релігійні почуття?

Святий Христофор Псеголовий шанується католиками та православними

Можливо, релігійність не була винаходом людства, а “запрограмована” фізіологічно. Якщо тварини та люди мають однакову глибшу будову мозку, то подібні нейронні процеси можуть призвести до появи форм релігійного самовираження, подібних до людських. Або вже привели, і тварини ось-ось підійдуть до свого осьового часу.

Другий висновок лежить у сфері етики. Якщо тварини мають якусь релігійність, то до цього варто ставитися з повагою, слідкувати, щоб вони мали змогу виражати свої релігійні почуття, виконувати свої релігійні обов’язки.

Такий підхід дозволяє побачити іншими очима проповідування Франциска Асизького та Будди тваринам. Ба, навіть на власну кицьку дивишся інакше – якщо видаючи муркотіння вона переживає щось схоже на релігійний екстаз,  може не треба її чіпати?

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.