Депривація сну для лікування депресії

Депривація сну відома релігієзнавцям як практика, яка супроводжує, мабуть, всі релігії людства, про які є детальні письмові згадки. Зазвичай її мета – введення людини в стан зміненої свідомості через виснаження і самопримус до зосередження, де людина стає чутливіша чи “відкритіша” для релігійного досвіду. Прикладів з різними співвідношеннями спання-неспання тисячі: від шаманських ініціацій до православних всеношних і невротизуючих практик кастанедівців.

Нещодавно у Медичній школі Університету Пенсильванії провели дослідження, яке дало інсайт в один з “побічних” для релігії ефектів снодепривації, важливих для психічного здоров’я.

Виявилося, що депривація сну, якщо практикується у контрольованих умовах швидко зменшує симптоми приблизно у половини пацієнтів з депресією. Такі результати першого метааналізу предмету за останні тридцять років, здійсненого вченими Медичної школи Університету Пенсильванії. Часткове позбавлення сну (коли людина спить 3-4 години, а потім її примушують не спати наступні 20-21 годину) виявилося так само ефективним, як і повне позбавлення сну (на 36 годин підряд), а приймання ліків не вплинуло на ці результати помітно. Результати дослідження опублікував Journal of Clinical Psychiatry.

Відкриття висвітлює класичні релігійні практики з несподіваного боку – те, що медицина часто вважала патологічним, виявляється, може становити частину захисту вірян від депресивних станів. Сподіваємося на дослідження, яке покаже чи релігійні люди, які практикують снодепривацію захищені від депресії краще, ніж ті, що не практикують.

Попри те, що повне чи часткове позбавлення сну може дати позитивний клінічний ефект в усуненні симптомів депресії протягом 24 годин, антидепресанти є найпоширенішим способом лікування. Результат від вживання таких препаратів зазвичай настає через кілька тижнів або більше, при цьому 16,7% з 242 мільйонів дорослих американців їх прописували один чи більше разів за 2013 рік. Результати цього метааналізу можуть означати полегшення для приблизно 16 мільйонів дорослих у США, які стикаються з серйозними епізодами депресії щороку.

Попередні дослідження велися ще з 1990-го і показали, що обмеження сну дають швидкий антидепресивний ефект приблизно 40-60 відсоткам пацієнтів.

«Через більш ніж 30 років після відкриття антидепресивного ефекту позбавлення сну у нас наразі немає чіткої картини того, як саме впливає це лікування і як досягти найкращих клінічних результатів», – каже головний автор дослідження доктор Філіп Ґерман, з Центру сну в Університеті Пенсильванії, який також здійснює лікування пацієнтів у Корпоративному медичному центрі Міністерства у справах ветеранів США ім. Майкла Дж. Крескенца. – «Наш аналіз точно описує, наскільки ефективним є позбавлення сну і в межах яких категорій населення його треба призначати».

Шляхом перегляду більш ніж 2000 дослідів команда обрала дані для фінальної групи з 66 дослідів за 36-річний період, щоб визначити, як на реакцію могли вплинути призначені тип і час позбавлення сну (повне чи часткове, ранній сон чи пізній), клінічна вибірка (пацієнти з епізодами депресії чи манії, чи з їх поєднанням), прийняття медикаментів, вік і стать. Також дослідили, як реакція на позбавлення сну може відрізнятися в різних досліджень відповідно до визначалося у них поняття «реакція».

«Ці дослідження в нашому аналізі показують, що позбавлення сну є ефективним для багатьох груп людей», – говорить ініціатор проекту доктор Елейн Боланд, психолог-дослідник згаданого Центру, — «безвідносно до способу рахування реакції, способу позбавлення сну чи типу депресії, який мав суб’єкт, ми побачили майже однаковий коефіцієнт реакції».

Автори відзначають, що для точної ідентифікації того, як саме позбавлення сну викликає швидке і значне зниження тяжкості депресії, потрібні подальші дослідження. Так само в майбутньому потрібні дослідження, щоб додати більш комплексну оцінку потенційних провісників результату лікування, щоб ідентифікувати пацієнтів, які найімовірніше отримають користь від обмеження сну.

Цікаво б побачити й дослідження як традиційні релігійні практики снодепривації впливали й впливають на психічний стан вірян, лікування\профілактику депресій.

 

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.