ІДІЛ для православних

262
460
Кадр з фільму “Матільда”, страшна наруга над російськими ПГМнутими. Кіно, схоже, стає символом шляху, що веде до кривавого православного тероризму.

У Росії кілька років тому з’явилась цікава організація – «Християнська держава – Свята Русь» (ХДСР). Вже з назви видно, що це калька з терористичної Ісламської держави Іраку та Леванту. Активісти організації вперше заявили про себе ще в 2010 році, однак активну діяльність почали лише на початку цього року.

Передісторія. Росію нині лихоманить від фільму режисера Олексія Учителя «Матильда». Стрічка присвячена життю останнього імператора Росії Миколи II. Зокрема інтимному, з балериною Матильдою Ксешинською. Частина православних висловила протест проти фільму, хоча стрічка ще не була офіційно презентована. Ніжні почуття вірян зміг образити вже трейлер до фільму.

У публічному просторі першою активно фільм почала критикувати колишня громадянка України, депутат нелегітимної Держдуми РФ “няш-мяш” Наталія Поклонська. Вона заявила, що ̶в̶ ̶н̶е̶ї̶ ̶з̶а̶м̶и̶р̶о̶т̶о̶ч̶и̶в̶ ̶б̶ю̶с̶т̶ цей фільм дискредитує «православного, святого царя». Ще з лютого2017 активісти ХДСР почали тероризувати адміністрації російських кінотеатрів з вимогою скасувати показ стрічки. А вже у вересні один з активістів направив уазік з пальним прямо в будівлю кінотеатру, від чого вона й зайнялась.

Я давно слідкую за життям православних. Але мене все одно дивує логіка цих фундаменталістів. Вони стверджують, що ті кінотеатри, в яких попри всі попередження все ж таки покажуть фільм в прокаті, автоматично перейдуть в стан супротивника. – «Хто не з нами, той проти нас!». При цьому ревнителі віри використовують алюзію на Євангеліє від Марка. Однак замість мирної та наповненої любов’ю до ближнього відповіді Христа, фанати-ортодокси декларують зовсім протилежні погляди. У згаданому новозавітному епізоді, учні Ісуса повідомили йому, що бачили чоловіка, який іменем Христа виганяв бісів. Апостоли питали свого вчителя чи заборонити чоловікові це робити, адже він не ходив з Ісусом. На що Христос відповів їм: «Не зупиняйте його, бо той, хто не проти нас — той за нас» [Мк. 9: 39-40]. В словах Ісуса заклик до єдності в різноманітності, фундаменталісти ж прагнуть насильницької уніфікації.

Зараз РПЦ побоюється активно та чітко підтримувати будь яку із сторін. І правильно робить. Оскільки прийнявши сторону активістів, Московський патріархат фактично протиставить себе Кремлю, адже визнає фактичне позбавлення держави монополії на застосування сили. Стати на бік неконтрольованих радикальних віруючих означає скасувати Симфонію – партнерську модель державно-церковних відносин. Коли Церква допомагає Державі утримувати лояльність громадян, а світська влада натомість порційно видає ніштячки. Це або закон про реституцію, або гранти на духовно-патріотичне виховання, або скасування для Церкви податків і багато іншого. Така собі відповідь на класичне питання Великого Комбінатора.

До активної фази конфлікту негативну оцінку фільму висловив єпископ Тіхон (Шевкунов), “духовний батько” Путіна. Попри не провірений характер чуток, сам Шевкунов не поспішає їх спростовувати. Перебуваючи у досить привелійованому становищі він може собі дозволити критикувати кіно, попри захист стрічки з боку міністра культури РФ Мединського. – У Тіхона є прямий доступ до тіла царя, а от в Мединського навряд чи.

Коли до церковного менеджменту дійшло, що конфлікт набирає обертів, відреагувати вирішили найулюбленішим способом – «і вашим, і нашим». Голова синодального відділу по взаємодії з суспільством (такий собі прес-центр церковного Кабміну), В. Лєгойда засудив дії радикальних активістів. В той же час його перший заступник О. Щіпков навпаки підтримав останніх. Короче тепер в РПЦ є два козирі по одному в кожному рукаві, придатні до будь якого розвитку подій.

Варно зазначити, що існує й конспірологічно-політтехнологічна теорія. Буцім то це одна з груп впливу в Кремлі вирішила послабити вплив церкви, та й замутила цю кашу. Через Медінського виділили гроші режисеру, а потім нацькували на фільм Поклонську і православних фріків. Наскільки це відповідає дійсності не знаю, однак шизня в дусі  кремлівської влади.

Допитливий читач може запитати: «А що ж то за православні  ̶а̶к̶т̶и̶в̶і̶с̶т̶и̶  терористи та звідки вони взялися?». Питання складне. Однак точно можна зазначити, що хід історії РПЦ різко змінився в 2012 році. До цього патріарха Кіріла вважали лібералом та з його патріаршеством пов’язували надії на оновлення та реформацію церковного життя. Однак 2012 рік перекреслив усі надії. Спочатку були протести на Болотній площі, проти фальсифікації виборів. Святійший Кіріл дав таки сигнал, що церква не підтримає опозицію та є лояльною до влади. Після цього були Pussy Riot, епізод з відфотошопленим годинником та нано-пилюка в квартирі цього ченця-нєстяжатєля. Ланцюг цих подій посварив церкву та ЗМІ, а патріарх зайняв більш консервативну позицію. До того ж Путін під час свого третього президентського строку почав дедалі активніше просувати ідею, що Росія є захисницею т.з. «традиційних сімейних цінностей». Тобто старого, мракобісного консерватизму. Частина правих та консерваторів в Росії здихнули з полегшенням і фактично отримали карт-бланш на імплементацію своїх поглядів у реальність.

Спочатку православні пікетували мистецькі акції, які на їхню думку ображали почуття вірних. Потім нищили театральні постановки, громили художні виставки, зривали концерти. Кожного разу, коли за правопорушення не слідувало покарання, вони посилювали рівень злочину. Тепер вже дійшли до прямих терористичних актів, як то підпал кінотеатру.

РПЦ і Кремль у звоєму злобстві виховали злих і фанатичних ультраправославних. Враховуючи кількість мусульман в Росії тре просто запастися кукурудзою, гарною сковорідкою для виготовлення попкорну і чекати початку фрік-шоу.

Що з цього нам? Більшість населення ерефії підтримує війну проти України і тут завівся  внутрішній конфлікт, що розділяє суспільство на непримиримі частини. Нам це вигідно, бо чим більше проблем буде у їхніх внутрішніх справах, тим більша ймовірність, що на фронті буде менше жертв. Нам на руку, якщо такі конфлікти в середині Росії не вщухатимуть. Переформулював ̶А̶л̶ь̶б̶е̶р̶т̶а̶ ̶А̶й̶н̶т̶ш̶т̶а̶й̶н̶а̶  Вольтера, скажу: «Якщо б такого конфлікту не було, його слід було би придумати», if you know what I mean?

 

 

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.