Як я ходив на сеанс буддистської медитації

232
213

Одного осіннього вечора був на київському Подолі у справах. В очікуванні товариша побачив у стрічці фейсбуку (я теж відразу залипаю в телефон, коли чекаю на когось) побачив рекламу семінару з буддистської медитації. Якби я не був у той момент на Контрактовій, на той захід в сходознавчому гуртку Могилянки я б 100% не потрапив би. Однак зірки вирішили інакше.

Семінар вів Білл Кареліс, він вивчає та практикує буддизм вже 40 років. Закінчив Гарвард, був бізнесменом, а потім пішов навчатися до великих майстрів Тибету. Хоч народу було й не багато, однак послухати людину з таким досвідом було приємно, до того ж в приміщені Музею Могилянки набагато тепліше ніж на вулиці, що теж багато значить.

«Книжне знання не є головним, куди важливішою є практика, переживання досвіду» – якось так на перший погляд банально розпочав американський гість. Вже наче тисячі разів всі кому не лінь повторювали цю тезу, однак поки не почуєш її на семінарі з медитації вона сприймається якось буденно.

Тут слід трохи уточнити тему зустрічі. Пан Білл розповідав усім зацікавленим про «Шлях особистісного звільнення як нетеїстичну дисципліну». Основна концепція буддизму, тай взагалі східних (дхармічних) релігій полягає в тому, що людина проживає не одне, а багато життів. Науково це зветься реінкарнація, тобто теорія перероджень. Суть в тому, що відповідно до того, як ти жив, чи добре чи погано, ти переродишся у майбутньому. Чим краще себе веде людина, тим більше в неї шансів отримати щасливішу долю у майбутньому. Розірвати коло перероджень або ж коло сансари можна досягнувши просвітлення (нірвани). Отже позбувшись усіх пристрастей, відмовишися від бажань та звичок можна досягнути стану злиття з Абсолютом (Брахманом).  З плином часу деякі релігійні школи буддизму пішли в бік до політеїзму та мають в своєму вченні богів, а деякі стали атеїстичними.

Білл пожалівся, що коли він розповідає про медитацію багато хто знаходить купу відмазок, мовляв немає часу, щільний графік. Це проблема великих міст, де люди живуть у шаленому темпі, їм іноді навіть не вистачає часу зосередитись на собі, на власному внутрішньому світі, розібратися зі своїми емоціями та переживаннями.

Дуже важливо, щоби медитація відбувалася за власного бажання. Неправильним буде починати її з міркувань «бо так треба». Єдина причина через яку людина має займатися медитацією – це усвідомлення її користі.

Традиція нетеїстичної медитації постулює, що над людиною немає ніякого контролю з боку вищих сил. Всі проблеми та всі переживання це відображення душевного стану. І тільки сама людина через самопізнання може зрозуміти свої вади та позбутися їх.

Більше того, важливо, щоб людина нічого не додавала та нічого не забирала зі своєї душі. Ми маємо прийняти себе такими, якими ми є.

Обов’язково, щоб медитація проходила в чистому та тихому приміщенні. Пан Білл рекомендує попередньо домовитися з домашнім котом, щоб він не заходив до кімнати під час сеансу:) Мають бути вимкнені всі сторонні звуки, зайвою буде навіть заспокійлива музика. Єдине, що треба – місце для сидіння.

Як тільки ми маємо необхідне місце – починаємо роботу зі свідомістю. Це ще одне свідчення не теїзму, нам не потрібні боги чи інші агенти. Нам достатньо нашої власної свідомості (мозок), емоцій (серце) та фізіології (тіла).

Медитація – це самовідкриття, шлях до самопізнання. При цьому дуже важливою тут є уважність та усвідомлення.

Наш мозок працює як комп’ютерна десятирична система, тобто виконує одну операцію за одиницю часу. Під час медитації в нашій свідомості за одиницю часу формується одна думка, на ній потрібно зосередитись та не відпускати її. Білл практикує саме медитацію уважності. Він фіксує народження нової думки у своїй свідомості і не відпускає її максимально довго.

Загально описати те, що отримуєш від медитації складно. Оскільки ми лише інтерпретуємо наш досвід, а не відтворюємо його, оскільки ми оформлюємо словами переживання.

Американський гість не вірить у трансперсональний досвід, тому вважає, що телепатичні чи екстрасенсорні здібності є нічим іншим як порожніми фантазіями. Є лише своя свідомість за межі якої може й можна вийти, однак увійти до свідомості іншого точно неможливо.

Якщо ми будемо постійно практикувати медитацію уважності то врешті-решт ми прийдемо до практики усвідомлення. Однак лектор радить, коли прийде усвідомлення то й до нього застосовувати уважність.

Далі була коротка інструкція і сама медитація.

…починаємо з тіла…

…сядьте рівно…

…ноги поставте на підлогу…

…голову тримайте рівно…

…долоні на коліна…

…спина рівна…

…не відхиляйтеся назад…

…очі відкриті…

…опустіть погляд на 45 градусів…

…погляд не фіксуйте…

…відчуйте розслаблення…

…віднайдіть свій подих…

…як будете готові – починайте медитацію…

…коли в розумі з’явиться перша думка – спіймайте її, а тоді зверніть увагу на дихання…

…слідкуйте за видихом до самого кінця, тримаючи при цьому думку…

…повторюйте це знову і знову…

/практика триває від 3 до 5 хвилин

 

 

 

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.