Як медитація та йога можуть змінювати експресію генів

Для тих, хто досі скептично налаштований щодо ефективності психофізичних практик  на кшталт медитації, йоги і тай-цзи, пропонуємо дослідження про те, як вони на нас впливають, – аж до генетичного рівня. У метааналізі кількох досліджень, опублікованому в журналі Frontiers in Immunology, висвітлено дію різних психотехнік на генні структури. Автори цього огляду припускають, що всі проаналізовані психотехніки мають позитивний вплив на експресію багатьох генів.  І, як можна було очікувати, це саме гени, які відповідають за регуляцію стресів і процесів запалення.

Команда вчених спробувала підсумувати результати досліджень, присвячених вимірюванню впливів психотехнік (mind-body interventions) – таких, як техніки усвідомлення, медитація, йога, релаксація, тай-цзи та цигун на експресію генів.

Дослідники виявили, що всі названі психотехніки мали певний вплив на експресію генів – або посилення, або ослаблення формування тих генів індивіда, які найчастіше співвідносять зі стресом та запаленням. Зокрема, у багатьох дослідженнях знижувався рівень NF-κB – сполуки, яка активізується при стресі й контролює експресію генів, асоційованих із запаленням. Застосування усіх практик загалом змінювало експресію генів у напрямку зменшення стресу і відповіді на запалення, що у довгостроковій перспективі  корисно для здоров’я.

«Мільйони людей у світі вже отримують користь з психотехнік на зразок йоги чи медитації для здоров’я, але те, чого вони, можливо, не усвідомлюють, — ця користь починається вже на молекулярному рівні й може змінювати роботу генетичного коду», – вважає одна з авторів дослідження Івана Буріч. «Ці психотехніки залишають у наших клітинах «молекулярний підпис», і він дає задній хід впливу стресу і тривоги, змінюючи експресію генів. Простіше кажучи, психотехніки примушують мозок спрямовувати процеси в наших ДНК шляхом, який покращує наше самопочуття».

Звісно, є кілька застережень. По-перше, у цих дослідженнях не завжди були контрольні групи, що знижує їх достовірність. По-друге, було вивчено різні види психотехнік і застосовано різні способи вимірювання результатів, що ускладнило формулювання висновків. І, нарешті, хоча зміна експресії генів під дією психофізичних технік дійсно дуже цікава, поки що невідомо достеменно, як це працює на рівні загального стану здоров’я. Ми знаємо з інших досліджень, що хронічний стрес і запалення пов’язані з хворобами, водночас більш інформативним може бути спостереження за станом фізичного здоров’я тих людей, які здійснюють ці практики протягом довгого часу.

«Треба зробити більше для того, щоб розуміти цей впив глибше», – говорить Буріч, – «наприклад, як ці практики діють у порівнянні з іншими корисними для здоров’я техніками на зразок фізичних вправ чи режиму харчування. Але це важливе підґрунтя для того, щоб допомогти вченим у майбутньому вивчати переваги дедалі більш популярних психофізичних практик».

Це не перше дослідження, автори якого припускають, що такі практики змінюють наш імунітет. Річард Девідсон з Університету Вісконсин-Медісон та Джон Кабат-Зінн, засновник Школи зниження стресу шляхом медитації самоусвідомлення (mindfulness-based stress reduction MBSR) в Університеті Массачусетса, продемонстрували, що людський імунітет краще реагував на вакцину від грипу після того, як люди проходили восьмитижневий курс MBSR. Пізніші дослідження загалом підтвердила цей зв’язок. Найцікавішим у поточному дослідженні було те, що ефект кращої реакції на запалення поширювався на різні практики – від MBSR до йоги, пранаями та гімнастики цигун.

Вчені мають намір не зупинятися, поки не з’ясують, як саме працюють ці практики; але, оскільки ми вже знаємо, що вони приносять багато користі –  ось уже тисячоліттями – спробуйте користуватися тією з них, яка вам до душі. Хорошою новиною є те, що, як люди протягом довгого часу підозрювали, і як починає підтверджувати наука, усі вони з великою ймовірністю роблять щось хороше, що можна вимірювати, і що має тривалу дію.

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.