Медитація може покращувати мозок

300024933_9aedf3f9b1_oВісім тижнів уважної та зосередженої роботи над собою здатні викликати фундаментальні покращення у роботі мозку. Як виявили американські вчені, медитація здатна не лише розслабляти людину, розвантажуючи мозок, але й призводить до позитивних змін в областях мозку, що пов’язані з пам’яттю, співпереживанням, стресом та відчуттям власного «я».

Дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Psychiatry Research: Neuroimaging здійснювала група вчених з центральної лікарні штату Масачусетс (MGH) під керівництвом співробітників Гарварда. Серйозність і фаховість експерименту підкреслює той факт, що він проходив за сприяння Національного інституту охорони здоров’я США, компанії BBC та інституту Mind and Life.

Особливості експерименту

У рамках дослідження структури мозку в 16-ти учасників були зроблені знімки магнітно-резонансної томографії (МРТ) за два тижні до та по завершенні проведення восьмитижневої програми зниження стресу в Центрі самоусвідомлення Масачусетського університету. Щотижневі зустрічі включали практику медитації самоусвідомлення (mindfulness), зосередження на безоціночному усвідомленні та впізнаванні відчуттів, почуттів та стану свідомості. Крім того, учасники отримали аудіозаписи для керованої медитації з проханням фіксувати тривалість щоденної практики. Водночас протягом того ж періоду були зроблені знімки МРТ для контрольної групи, яка не займалася медитацією.

У середньому учасники групи медитації кожного дня відводили 27 хвилин на виконання медитативних вправ. Відповіді в анкетах показали значне покращення порівняно зі станом до початку експерименту. Аналіз знімків МРТ, зосереджений на ділянках, де відмінності, пов’язані з медитацією, які стали помітними в попередніх дослідженнях, продемонстрував підвищену щільність сірої речовини у гіпокампі, що є важливим для навчання і пам’яті, а також у структурах, пов’язаних із самосвідомістю, співчуттям і самоспостереженням.

Зниження рівня стресу, відзначене учасниками дослідження, також корелювало зі зменшеною щільністю сірої речовини в мигдалині, яка відіграє важливу роль під час тривоги і стресу. Хоча попередні дослідження не виявили змін у структурі острівця головного мозку, який пов’язаний із самоусвідомленням, автори припускають, що для змін у цій області може бути необхідна більш тривала практика медитації. При цьому жодна із цих змін не була помічена у контрольній групі, яка не практикувала медитацію.

Вплив медитації на зміни в мозку

Результати експерименту стали першим задокументованим підтвердженням змін у сірій речовині мозку внаслідок медитації, що якнайповніше відповідає задумам авторів цього дослідження.

«Хоча практика медитації асоціюється із почуттям умиротворення та фізичного розслаблення, практикуючі вже давно стверджують, що медитація також забезпечує когнітивні й психологічні переваги, які зберігаються протягом усього дня, – говорить старший автор наукової публікації Сара Лазар, інструктор з психології Гарвардської медичної школи. – Дослідження демонструє, що зміни у структурі мозку можуть лежати в основі деяких з цих заявлених покращень, також люди відчувають себе краще не лише тому, що позбавляються напруження».

Попередні дослідження, здійснені групою Лазар та іншими науковцями, виявили структурні відмінності між мозком досвідчених практиків медитації та індивідів без істотного досвіду медитації, після спостереження потовщення кори головного мозку в областях, пов’язаних з увагою і емоційною цілісністю. Проте дослідженням документально не підтвердили, що відмінності були де факто спричинені саме медитацією.

«Дуже цікаво спостерігати таку пластичність мозку й те, що, практикуючи медитацію, ми можемо брати участь у зміні мозку, що впливає на наш добробут і якість життя, – говорить Брітта Хольцель, співробітниця MGH і Гіссенського університету в Німеччині. – Інші дослідження в різних групах пацієнтів показали, що медитація може призводити до істотних покращень стосовно багатьох симптомів; зараз ми вивчаємо основні механізми в мозку, які сприяють цій зміні».

effects-of-meditation-on-the-brain-1kw

Навчання самоусвідомленню

Вагомість результатів даного дослідження для подальшого розвитку галузі відзначають численні фахівці, які не мали жодних стосунків до експерименту. Зокрема Аміші Джа (Amishi Jha), невролог з університету Маямі, що досліджує ефективність впливу навчання самоусвідомленню на індивідів у стресових ситуаціях: «Ці результати проливають світло на механізми дії навчання, що засноване на самоусвідомленні. Вони демонструють не лише те, що досвід стресу від першої особи може бути зменшений за допомогою восьмимісячної програми навчання самоусвідомленню, але й що ця зміна, отримана в результаті дослідження, відповідає структурним змінам у мигдалині. Ця знахідка відкриває двері багатьом подальшим дослідженням стосовно потенціалу зниження стресу на основі самоусвідомлення, щоб захистити від розладів, пов’язаних зі стресом, таких як посттравматичний стресовий розлад».

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.