Жінки в релігієзнавстві

Мері Дейлі

Напередодні 8 березня і ми згадаємо про жінок. Ці п՚ять коротких портретів жінок-дослідниць релігії та/або філософії є лише невеликою частинкою набагато більшої жіночої спільноти, яка завдяки другій хвилі фемінізму «пробилася» в ці чоловічі науки. Цією публікацією ми хочемо привернути увагу не тільки до малочисельності жінок в релігієзнавстві та філософії, але й до нашої необізнаності про їхнє існування взагалі. Скільки робіт цих дослідниць включено до навчальних планів різних релігієзнавчих дисциплін? А скільки робіт цих дослідниць вам рекомендували прочитати під час навчання або подальшої роботи за фахом? Про скількох цих дослідниць вам розповідали на парах викладачі? Скількох жінок-дослідниць релігії ви взагалі знаєте?

Мері Дейлі (1928-2010). Отримала два докторські ступені зі «священної теології» та «філософії» в Університеті Фрібура (Швейцарія). Викладала в американських університетах курси з фемінізму та теології.
Після публікації книги «The Church and the Second Sex» (1968) опинилася перед загрозою звільнення, але за підтримки студентів залишилася викладати. Авторка багатьох робіт з феміністської теології, серед яких «Beyond God the Father» (1973), «Gyn/Ecology: The Metaethics of Radical Feminism» (1978), «Pure Lust: Elemental Feminist Philosophy» (1984).

 

Урсула Кінг

Урсула Кінг (нар. 1938). Захистила докторську дисертацію про філософський доробок Тейара де Шардена. Стала однією з тих дослідниць, які зробили «гендерний поворот» у релігієзнавстві. Опублікувала багато статей про жінок та релігію, а також редагувала багато збірок присвячених цій проблематиці. Одна з її основних робіт «Women in the World’s Religions, Past and Present» (1989).

 

Наталя Чухим

Наталя Чухим (1956-2003). Одна з фундаторок гендерних і феміністичних досліджень в Україні. Захистила кандидатську дисертацію «Некогнітивні передумови наукового знання». У 1998 р. зорганізувала дослідницький центр Київський інститут гендерних досліджень, який об՚єднав українських дослідників та викладачів, які цікавилися гендерною проблематикою. Її книга «Візія жінки у західній філософській традиції (від античності до модерну)» (2006) простежує місце і статус жінок у класичних філософських системах.

 

Дарлін Юшка

Дарлін Юшка. Захистила докторську дисертацію з феноменології релігії. Авторка багатьох статей та книжок з гендеру та релігії, серед яких книга «Political Bodies/Body Politic: The Semiotics of Gender» (2009). Зараз працює в Реджайнському університеті (Канада), де досліджує ідеологію гендеру/статі на  «Єврозаході» та її застосування на практиці через міф, ритуал та символічну систему.

 

Морні Джой

Морні Джой.  Спеціалізується на дослідженні французької філософії ХХ ст. Опублікувала багато робіт з філософії релігії та проблем жіночого досвіду в релігіях. Найостанніга книга, що вийшла за її редакцією називається  «An Abundance of Riches: Women, Religion, and the Gift» (2016).

Співзасновниця Жіночої наукової мережі при Міжнародній асоціації історії релігії.

 

Матеріал люб’язно надано Гендерним Клубом та феміністичною ініціативою “Борщ”.

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.