Нові дослідження підтверджують потенціал йоги у лікуванні депресії

Депресія – один із найнеприємніших психічних розладів, і попри те, що ефективні методи лікування існують, їх зовсім небагато. Медитація та йога продемонстрували гарні перспективи у лікуванні депресії: і сканування мозку, і дослідження поведінки показали: є висока ймовірність, що ці практики чинять вимірюваний вплив на симптоми депресії і психічне здоров’я в цілому. На цьогорічному з’їзді Американської психологічної асоціації було представлено кілька нових досліджень, проведених в інститутах США та Нідерландів. Їхні аргументи підтверджують, що йога може бути ефективним методом лікування деяких видів депресії.

Центр інтегративної психіатрії в Нідерландах провів два дослідження для оцінки потенціалу йоги у лікуванні пацієнтів з хронічною депресією. Першим ішов пілотний експеримент; його учасниками були 11 жінок та 1 чоловік, які страждали від депресій в середньому по 11 років. На час експерименту вони отримували стандартне лікування (зазвичай — комбінацію психотерапії та антидепресантів) і продовжили його під час лікування за допомогою йоги. Учасники щотижня відвідували заняття довжиною в 2,5 години протягом дев’яти тижнів. Заняття складалися з фізичних вправ, дихальної гімнастики й технік самоусвідомлення (mindfulness). Наприкінці періоду лікування, а також протягом чотирьох місяців після закінчення, рівні депресії, тривожності, стресу та нав’язливих станів знизився в порівнянні з початковими.

Наступним кроком дослідницької команди був аналіз коротшого терапевтичного втручання з застосуванням йоги у 74 університетських студентів з депресією помірного рівня. Учасників розділили на дві групи: заняття з йоги, схожі на описані вище, і лікування за допомогою релаксації (друга група слугувала контрольною). Кожна група мала 30-хвилинний сеанс відповідного лікування з інструктором, а потім продовжувала практику вдома протягом наступних восьми днів, користуючись інструктивним відеозаписом. У кінці цього короткого періоду дослідження дві групи однаковою мірою продемонстрували покращення симптоматики, що наводило на думку, що йога самоусвідомлення (mindfulness) приблизно так само ефективна як і прийоми релаксації. Проте після завершення двомісячного періоду фолов-ап дослідження учасники групи з йогою відзначили зниження симптомів депресії та стресу більш виразне, ніж у групі з релаксацією.

Ще одне дослідження, проведене медичним центром у справах ветеранів Сан-Франциско, дало схожі результати, цього разу серед ветеранів. У першій його стадії аналізували восьмитижневий курс йоги із двома заняттями щотижня для ветеранів, частина з яких страждала на депресію. Заняття включали типові асани разом із дихальною гімнастикою та деякими елементами медитації. Наприкінці восьмитижневого періоду більшість учасників оцінили цей досвід як приємний і корисний; ті, з них, хто страждав від депресії, відзначили наостанок покращення у симптоматиці.

У ході ще одного експерименту було виявлено, що восьмитижневий курс бікрам-йоги  (інша назва – “гаряча йога”) допоміг зменшити симптоми депресії у жінок молодого до раннього середнього віку порівняно з групою жінок, які перебували у списку очікування на курс (які виступили контрольною групою). Дослідники також звернули увагу на можливі психологічні механізми, які стоять за цим зв’язком, і з’ясували, що тенденція до самозасудження, вимірювана в опитувальниках на початку і в кінці дослідження, була в цьому випадку головною рушійною силою захворювання.

І, нарешті, у дослідженні, проведеному в Массачусетській лікарні загального профілю в Бостоні, 29 учасників із депресією пройшли восьмитижневий курс бікрам-йоги. На завершення дослідного періоду симптоми депресії зменшилися; водночас вони продемонстрували покращення у різних змінних – таких, як оптимізм, якість життя і навіть коґнітивні функції.

Попередні дослідження вказують на інші фізіологічні та неврологічні механізми другого плану – наприклад, на зниження нейроендокринної відповіді на стрес і, особливо у випадку з медитацією, врегулювання роботи ділянок мозку, асоційованих із блуканням думок, емоційною реактивністю та стресом. Результати згаданих нових досліджень збільшують фонд доказів на користь того, що “альтернативні” (a.k.a. “древні”) методи можуть допомагати у лікуванні психічних розладів – можливо, не як першочергові методи – залежно від ступеню тяжкості депресії, — принаймні, як допоміжний засіб.

Попри це існує ряд важливих логічних та етичних питань, на які треба відповісти, перш ніж йога стане прийнятою формою лікування. Зі сторони практики – скільки йоги потрібно, якого типу і як довго (власне, “доза”)? “На сьогодні ми маємо надто мало підстав, щоб казати будь-що про те, який тип йоги є більше ефективним і яка доза чи тривалість курсу будуть успішними”, – розповідає Ніна Воллбер, автор перших двох досліджень. – “Треба далі досліджувати вплив йоги, і на які процеси, пов’язані з депресією, вона впливає. Відтак у майбутньому ми могли б стверджувати, спираючися на доказову базу, який тип терапії працюватиме для конкретного типу депресії, типу особистості, специфіки проблем, з якими мають справу різні люди з депресією – наприклад, нав’язливі стани, самокритика чи втрата смислу життя”.

Відповідно зі сторони етики питання полягає у тому, хто матиме право приписувати лікування йогою людям з клінічною депресією. Учитель йоги, навчений лікуванню депресії? Психолог? Психотерапевт? Якщо у пацієнта глибока депресія, чи доцільно для нього отримувати терапію у вчителя йоги, а не у спеціаліста у сфері психічного здоров’я?

“Гадаю, важливим є те, щоб, коли йога пропонується у пакеті засобів із відновлення психічного здоров’я, це виконував спеціально навчений професіонал – не обов’язково психолог, але можливо, (психіатрична) медсестра або лікар, який також є викладачем йоги”, — вважає Воллбер. “Звичайно, це відрізнятиметься від звичайних занять йогою, на які люди ходять, коли душа забажає. Призначення “йогічного” втручання як лікування у сфері психічного здоров’я вимагає встановлення і дотримання певного медичного стандарту. Наразі у цій сфері ми вже бачимо ініціативи, спрямовані на сертифікацію спеціалістів з йоги та пропонуванням нормативів та стандартів. Гадаю, це дуже важливі кроки”.

У сучасному світі йоги набирає силу тренд до стандартизації навчання, чіткого визначення термінів та посилення доказової бази ефективності практики (тобто несхвалення реклами чудес, які не проілюстровано в критичних умовах з належною науководослідницькою базою). Тому на тлі досить переконливих доказів на користь лікування депресії йогою питання стандартизації та конкретного застосування постають навіть більш критично, враховуючи суспільну значущість депресії та ризик поганих результатів у разі неадекватного лікування. Сподіваємося, що ці питання розв’яжуть спільними зусиллями спеціалістів з йоги і професіоналів у сфері психічного здоров’я.

 

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.