Реформація у картинках

445
393

За останні два роки пройшло кілька десятків конференцій присвячених 500-річчю Реформації, на яких виголошено мабуть понад 1000 наукових доповідей (не уточнюватиму, який відсоток з них нудні й нецікаві). Видано кілька сотень збірок статей та книг, п’ятитомник праць Мартіна Лютера. На фоні всіх цих грандіозних заходів, обговорень та видань, невеличкий, 22-сторінковий комікс про Мартіна Лютера загубився і лишився непомітним.

Одна з причин – гордовите ставлення українського суспільства до коміксової субкультури. 

Вважається, що краще прочитати товсту книжку (бажано когось із класиків), ніж розглядати «дурні» картинки із «примітивними» сюжетами. Навіть популярність марвелівських фільмів та серіалів (Тор, Залізна людина, Халк, агенти Щ.И.Т. тощо), побудованих саме на коміксах, значно не вливають на суспільну думку. Натомість мало хто розуміє, що комікси та художня література – це два різні жанри, які не конкурують між собою, так само як теленовини із шоу-передачами. Завдяки тому, що в коміксах малюнок превалює над текстом, вони важливі для формування навичок читання у дітей. Комікси набагато цікавіше гортати ніж навіть добре ілюстровані казки – менше тексту, а тому простіше зрозуміти сюжет. При цьому комікси розраховані не тільки на дітей та тінейджерів, існують комікси з серйозною проблематикою – екологія, наркоманія, алкоголізм, війна, геноцид тощо.

Комікс «Мартін Лютер. Монах, який змінив світ» розрахований на дітей. На 22 сторінках та у 95 малюнках (яка символічна цифра для Лютера!) розповідається про життя основоположника Реформації. Ось він народжується, вирішує стати монахом, студіює Біблію, сумнівається у практиці продажу індульгенцій, пише 95 тез і т.д. Лютер таким чином стає поряд із Мікі Маусом, Людиною-Павуком та Зорянами війнами. Думаю він не досягне такої популярності серед дітей як його намальовані колеги-персонажі. Однак, ставши намальованим у Мартіна Лютера та його історії з’явився непоганий шанс, що дитина буде хоч щось знати про нього. Звичайно, у коміксі не йдеться про суть 95 тез або інші думки Лютера… Хоча ні, йдеться, і все ж таки деякі ідеї у коміксі присутні. 

Комікс про Лютера відноситься до коміксів, що розповідають невигадані, реальні історії. На відміну від коміксів, наприклад про Джеронімо Стілтона, з яких діти також дізнаються про реальні історії та факти, комікс про Мартіна Лютера не має вигаданих персонажів. Тут діти знайомляться не лише із фактами біографії німецького Реформатора, його думками, настроями, але й з подробицями його повсякденного сімейного життя. Це такий популярний та доступний підручник (якби у шкільних підручниках були комікси, то ставлення дітей до школи було б позитивнішим), перший крок до того, аби зацікавити дитину сюжетом реальної історії; історії, що відбулася 500 років тому.

Здається, у цього коміксу в Україні кращі перспективи, аніж закордоном, адже вітчизняний комікс-ринок ще тільки починає розвиватися. Таким чином, в українських дітей є шанс познайомитися із Мартіном Лютером раніше, ніж із ніндзями-черепашками чи Конаном-варваром. Думаю, було б корисно якби вітчизняні видавці не лише видавали переклади, але й вкладали гроші у вітчизняних художників та письменників. Хіба не цікаво було б намалювати комікс про Берестейську унію чи Петра Могилу або перекласти комікси з пригодами Будди чи Рами? Хіба не повчальними можуть бути сюжети з антирелігійною політикою більшовиків у 1920-30-ті роки?

Кажуть, все було саме так – з сокирами й немовлятами

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.