Релігійна віра не пов’язана з інтуїцією чи раціональним мисленням

Релігійні вірування не пов’язані з інтуїцією чи раціональним мисленням: такі результати нового дослідження університетів Ковентрі та Оксфорда.

Попередні дослідження вказували на те, що люди з сильною релігійною вірою більш інтуїтивні та менш аналітичні, і коли вони починають думати аналітично, їхня віра зменшується.

Нове дослідження, здійснене вченими Центру розвитку біхевіоральних наук університету Ковентрі та неврологами й філософами (так, в Об’єднаному Королівстві філософи займаються і цими справами! – ред.) Оксфордського університету, показало, що це не так і що люди не є “вродженими вірянами”.

У результаті дослідження, яке включало тестування паломників знаменитого Шляху Сантьяго та експеримент зі стимуляцією мозку, вчені не виявили зв’язку між інтуїтивним/аналітичним мисленням, або ж коґнітивним стримуванням (здатність подавляти небажані думки та дії, cognitive inhibition) та вірою у надприроднє.

Навпаки, вчені зробили висновок, що інші чинники – такі, як виховання та соціокультурні процеси, — ймовірніше відповідальні за релігійні вірування.

Це дослідження, результати якого опубліковано у журналі Scientific Reports, стало першою спробою піддати сумніву наростаючий протягом останніх 20 років серед коґнітивних психологів тренд — показувати, що віра у надприродне є чимось, що приходить до нас “природним”, або ж інтуїтивним шляхом.

Команда почала дослідження на одному з найжвавіших паломницьких маршрутів – Шляху Святого Якова, який проходить північною Іспанією до міста Сантьяго-де-Компостела.

Паломників питали про силу їхньої віри і тривалість паломництва, а потім оцінювали рівень інтуїтивного мислення завданням на оцінку ймовірності, у межах якого учасники мали зробити вибір між логікою та “шостим чуттям”.

Результати тестів вказали на відсутність зв’язку між силою віри в надприроднє та інтуїцією.

На другому етапі дослідження, коли для підвищення інтуїції використали математичні головоломки, також не виявили зв’язку між рівнем інтуїтивного мислення та вірою в надприроднє.

На завершальному етапі дослідження вчені використали мозкову стимуляцію для підвищення рівня коґнітивного стримування, яке вважається регулятором аналітичного мислення.

Стимуляцію здійснювали за допомогою безболісного пропускання змінного струму між двома електродами, прикріпленими на шкіру черепа піддослідного для активізації правої нижньої лобної звивини – частини головного мозку, яка відповідає за контроль стримування.

Попередні сканування мозку показали, що атеїсти використовували цю ділянку  інтенсивніше, коли хотіли приховати уявлення про надприроднє.

Результати вказали на те, що мозкова стимуляція підвищила рівень коґнітивного стримування, проте не змінила рівень віри у надприроднє, а отже, прямий зв’язок між коґнітивним стримуванням та вірою в надприроднє відсутній.

Дослідники вважають, що спроби показати вірування в богів як інтуїтивні чи природні є “передчасними”.

Вони стверджують: підсумки дослідження підтримують теорію релігії як процесу, який заснований на вихованні та розвивається під впливом соціокультурних чинників, включно з вихованням та освітою.

Тімлід дослідження Міґель Фаріас висловився так: “Що керує нашою вірою в богів – інтуїція чи розум, серце чи голова? На цю тему довго сперечалися, але наші результати піддають сумніву теорію про те, що людина може бути чи не бути вірянином залежно від того, наскільки вона покладається на інтуїтивне чи аналітичне мислення.

Ми гадаємо, що люди не є “природженими вірянами”, — так само, як ми не можемо уникнути вивчення мови у ранньому віці. Наявні соціологічні та історичні дані показують: те, у що ми віримо, ґрунтується переважно на соціальних та освітніх чинниках, а не на когнітивних стилях – таких, як інтуїтивне/аналітичне мислення.

Релігійні вірування ймовірніше мають витоки в культурі, аніж у якомусь примітивному “шостому відчутті”.

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.