BDSM і духовний досвід

Strict Leather Black Paddle in man’s hand isolated over white background.

Адепти багатьох релігій використовують страждання щоб яскравіше відчувати зв’язок між людьми. Одні багато разів поспіль стають на коліна на радість одновірцям та лідеру. Інші проводять дні в пості та співах, щоб виконати програму просвітлення свого гуру. Крайня межа спектру — самокатування, скарифікації і ритуали на кшталт ультранасильницьких філіпінських відтворень розп’яття, зі справжніми цвяхами та шрамами задля підтвердження. Саме так вимальовується одухотвореність у межах практик BDSM («підлягання-домінування/покарання-покора/садомазохізм»). Результати недавнього дослідження роблять імовірними припущення про те, що ритуалізовані мазохістські практики можуть викликати перехід людини до змінених станів свідомості.

У дослідженні взяли участь науковці з трьох установ: Університету Північного Іллінойсу, університету штату Техас у Далласі та Державного університету штату Джорджія. Командою керувала психолог Елен М. Лі, і до її складу входив Бред Дж. Сагарін, голова факультету психології в Університеті Північного Іллінойсу, чиї роботи присвячені соціальним впливам, еволюційній психології та людській сексуальності. Учасники дослідження були залучені до участі в «Танці душ» – заході з підвішування людського тіла, проведеному в рамках чергової Південно-Західної конференції садомазохістів у Фініксі, штат Аризона. Команда взяла за мету оцінити емоційний ефект, рівні стресу, потокові стани, статеве збудження та відчуття близькості, викликане екстремальним ритуалом, у натуралістичному оточенні.

Експерименти проводились за участю 83 осіб, з яких 47 було піддано пірсингу і 36 виконували пірсинг, виступали як барабанщики або в інших ролях. Передбачалося, що різноманітність суб’єктів експерименту дозволить команді порівняти реакції від різних рівнів залучення.

Організатори «Танцю душ» вважають його духовним заходом, який бере свої витоки від екстатичної церемонії корінних мешканців Америки під назвою «окіпа» та індуїстського фестивалю «Тайпусам». Мета в тому, щоб через викликання болю як спільного відчуття – через ритуалізоване підвішування людського тіла – пережити задоволення. З огляду на важкодоступність екзотичних традицій для збору фізіологічних даних Південно-Західна конференція садомазохістів може вважатися прийнятною заміною. Враховуючи те, що популярність БДСМ-культури зростає, «Танець душ» становить інтерес через світло, яке він проливає на екстремальну обрядовість Заходу.

Дослідницька команда сформувала чотири прогностичні твердження про ефект ритуалу. Учасники мали пережити досвід когнітивного ушкодження, причиною якого є «тимчасова гіпофронтальність». Теорія, яка лежить в основі поняття «тимчасова гіпофронтальність», стверджує, що, знижуючи активність префронтальної кори, садомазохізм допомагає учасникові переходити до зміненого стану свідомості через викривлення часу, зняття соціальних заборон, підкорення болю та приємне відчуття розслабленості. Від учасників також очікувалося, що вони увійдуть в потоковий стан, який характеризується повною заглибленістю та покращеними показниками функціонування. Дослідники, крім цього, передбачали, що учасники переживатимуть підвищений психологічний стрес – вимірюваний рівнем кортизолу в крові – та відчують близькість до інших учасників, сексуальне збудження та духовне задоволення.

Визначення БДСМ як практики, яка містить елемент одухотвореності, може змусити когось підняти брови від здивування, але автори дослідження поспішають нас заспокоїти. Екстремальні ритуали можна сприймати з-поза культурного контексту, в межах якого вони мають місце, як небезпечні і нездорові. Таке сприйняття призводять до проблемних припущень про осіб, залучених до цих ритуалів, як про тих, хто страждає на патологію і потребує медичної чи психологічної допомоги.

Сама по собі методологія є найменш певним аспектом експерименту. Як я це бачу? Усе починається з того, що виникають учасники дійства з увігнаними в спини великими сталевими гаками, через що їхні торси виглядають як обличчя Ела Йорґенсена під дією опіуму. Коли світло пригасає, повітря сповнюється ритмічними ударами барабанів і запахом поту та шкіряних виробів. Зачеплені гаками люди розтягують плоть, виділяючи чадний коктейль гормонів та нейромедіаторів. Удари барабанів стають потужнішими, і приглушене світло блукає танцполом. Незрозуміло, чим викликані стогони, – агонією чи екстазом.

І раптом посеред усієї цієї мазохістської гулянки з’являється компанія науковців з айпадами та комп’ютерними мишками. Виконавче функціонування вимірюється Струп-тестами, що виконуються на підсвічених тачскрінах, на яких суб’єктів експерименту просять розрізнити смисл написаних слів та актуальних кольорів, себто – «який відтінок має слово «жовтий», написане червоними літерами?» Рівень кортизолу буде виявлено аналізом слини учасників. На додаток до цих вочевидь об’єктивних вимірювань учасники також заповнять анкети для оцінки позитивних та негативних ефектів, потокового стану, зв’язку з іншими, сексуального збудження і відчуття близькості та духовності.

Згідно ідеї дослідників, участь в екстремальному мазохістському ритуалі має послаблювати негативні емоції, підвищувати рівень стресу, пригнічувати когнітивні функції, викликати сексуальне збудження та посилювати відчуття близькості до інших учасників. Усі учасники засвідчили схожі результати, проте ті, кого було піддано проколюванню, мали вищий рівень кортизолу. Заповнені учасниками анкети також показали, що «Танець душ» викликав відчуття підвищеної одухотвореності у його виконавців. Таким чином виявилося б, що, переживаючи досвід узгодженого ушкодження/заподіяння шкоди, люди можуть формувати соціальні зв’язки і розвивати відчуття духовної спільноти, частково через послаблення раціональності.

Схоже на те, як я був підлітком.

Разом з тим, наскільки спокусливою є можливість відкрити незаперечні біологічні дані, методологія цього дослідження підкреслює те, як важко отримати достовірну інформацію про розумовий, емоційний та психологічний вплив релігії на практиці. Його автори достатньо розумні, щоб захиститися від можливих обвинувачень у тому, що низькі показники у Струп-тесті можуть бути пов’язані з відволіканням на прошиту гаками плоть чи на те, що ти звисаєш на вказаних вище гаках, застромлених у шкіру на твоїй спині. Одна справа робити припущення про когнітивні ефекти шляхом аналізу таємничої мови сакрального тексту, і зовсім інша – залізти в голову вірянки, поки вона його читає.

Команда, отже, робить висновок: «Результати дослідження показують, що екстремальні ритуали пов’язані з суб’єктивно приємними зміненими станами свідомості».

Гаразд, але ж так само з ними пов’язана звичка ширятися героїном або співати «харе Крішна». І що?

Психологічні висновки команди можуть вважатися прийнятними – тобто очікується, що самоушкодження призведе до стресу і до зближення в суспільній діяльності, – але належна інтерпретація результатів дослідження є неясною, і їхня важливість – під питанням. Зрештою, похід до зубного лікаря з великою вірогідністю підвищує рівень кортизолу, і люди переживають потокові стани під час гри у тетербол. Відчуття близькості та сексуального збудження, зареєстроване в учасників «Танцю душ», може виникати під час гри у «Твістер». Враховуючи попередні відомості про те, що учасники розглядають проколювання тіла як духовний акт, не дивно, що вони відчували те, що від них очікувалось. Висновок про те, що знижені показники під час Струп-тесту свідчать про «тимчасову гіпофронтальність» під час пірсингу, є щонайменше натягнутими.

Але, раз метою команди було зібрати незаперечні дані у натуралістичному оточенні, що їм лишалося робити? Ввести дебоширам радіоактивну контрастну речовину і запхнути їх у магнітно-резонансний томограф? Перевірити учасників за допомогою невидимих нанороботів?

Властиві науковому релігієзнавству виклики є екстраординарними, як показує це дослідження. І хоч висновки команди вчених можуть викликати скептицизм, їхня спроба є кроком у правильному напрямку. Важливо те, що в підсумку ніхто не постраждав, – принаймні ніхто з тих, хто цього не хотів.

Джерело: scienceonreligion.org

Переклад: Ксенія Козачук

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.