Що таке Трансцендетальна Медитація та навіщо Лінч приїхав до Києва

6
388

У Девіда Лінча є два великих проекти, які прославили його на весь світ: Твін Пікс (далі ТП) і Трансцендентальна Медитація (далі ТМ). Якщо ТП дає дуже нестабільні результати (рейтинги третього сезону впали так низько, що їх можна побачити тільки за межами тілесного світу, десь в трансценденції), то ТМ продовжує зростати і ширитись. Ось і зараз Девід Лінч приїхав до Києва не на презентацію ТП, а на відкриття центру ТМ. Звісно, для фанатів організували «лінчевський» марафон з перегляду його фільмів та з його вступним словом до кожного фільму. Майже 5 тис. людей зголосилося піти (звісно, що білетів на всіх не вистачило). Але ті, що пішли, віддали свої гроші до фонду Девіда Лінча. В афішці організатори написали, що «з 2005 року фонд фінансує впровадження по всьому світу науково-обґрунтованої програми трансцендентальної медитації (ТМ) для поліпшення здоров’я людей, їх пізнавальних здібностей і підвищення працездатності, а також для боротьби зі стресом». Давайте спробуємо зрозуміти, чому медитація трансцендентальна, чому адепти підкреслюють її науковість та головне – чому вона така популярна.

Про методи поширення вчення в Києві можна почитати звіт Франка. В ньому відчувається певна стурбованість автора тим, що йому хочуть запропонувати більше, ніж просто медитацію, і не дарма.
Автором ТМ є Махаріші Махеш Йогі, ви, певно, бачили його на фото з «Бітлз». У 60-70-ті він був дуже популярним гуру на Заході. Приблизно в той же час на Заході проповідував і Шріла Прабхупада, засновник МТСК (ISKCON). Обидва займались однією справою – поширювали ідеї неоведанти для західних людей. Обидва з харизматичним запалом розповідали хіпі про метафізичні ідеї мінливості нашого світу, обидва збирали біля себе купу молоді, в тому числі й митців, до обох були однакові претензії з боку індійського суспільства: спрощення на межі з популізмом. Та феноменальна робота з популяризації індуїзму на заході, яку проробили ці два гуру, могла мати ефект тільки в разі тотального спрощення, яке в очах носіїв традиції виглядало як паплюження культури. Але який був у них вибір? Як багато могли осягнути розплавлені ЛСД мізки молодих хіпі? І врешті-решт склалося так, що наші блідолиці кришнаїти та ТМники, хоч і думають, що отримали посвячення у велику індійську традицію, все ж часто лишаються поза нею й часто навіть стикаються з небажанням інших індуїстів спілкуватися з ними. В жодному разі це не применшує заслуг Махаріші Махеш Йогі та його побратима Шріли Прабхупади перед європейцями та американцями. Просто будемо мати на увазі, що їхня традиція трошки спрощена та індусами іноді сприймається зневажливо.
Тепер давайте подивимося, чим стала ТМ, увірвавшись до секулярної площини Заходу. Дуже швидко (протягом 10-20 років) типове шиваїтське вчення набуває рис секулярності – прибираються деякі ритуали, шліфується доктрина, і через певний час ТМ починають розкручувати як цілком арелігійний проект. До цього засновник додає постійну акцентуацію на науковому підході та користі для здоров’я психічного та фізичного. Згодом з’являються наукові досліди, які доводять користь ТМ для всіх верств населення. Велику роль зіграла терапевтична функція ТМ для солдатів з ПТСР. Як не глянь – суцільна користь від медитації! До того ж вам не потрібно відмовлятися від своєї релігії, можете продовжувати ходити до церкви та практикувати ТМ.
Звісно, це тільки фасад. Заглянемо з чорного входу і побачимо типові проблеми нових релігійних рухів: розчарування та звинувачення. Є безліч сповідей людей, що вийшли з ТМ, про їхню зневіру та проблеми всередині руху. Хтось пише книги та розповідає про епоху взагалі, хтось виступає з конкретними звинуваченнями в шахрайстві на відповідних сайтах. Важливим пунктом в численних сповідях лишається звинувачення в релігійності, яку приховують. Люди, які були готові практикувати духовне вчення, виявляються незгодними прийняти ще й релігійну частину цього життя з усіма неоведантистськими прикрасами. Пересічний читач може подумати, що ТМ навмисно вводить в оману своїх прихильників і таким чином намагається затягнути в страшну секту. Не переживай, пересічний читач, це так само нормально. Нормально, що є езотерична частина доктрини, яку розповідають тільки при досягнені певних висот в практиці. Так є у саєнтологів, у телемітів, у масонів та інших езотеричних релігійних громад (сподіваюсь, ні у кого не має упереджень до названих рухів). Але у ТМ є одна особливість – вони езотеричні в кубі, тобто вони приховують, що щось приховують. Як і саєнтологи. І спробуйте тепер сказати, що вам вони не цікаві!
Ще одна проблема, яка бентежить тих, хто пішов з ТМ – це гроші. Майже кожну послугу від організації потрібно оплачувати, і розцінки дуже високі – біля 1500 доларів за мантру, як пише нам Франк. Але окрім мантри є купа тренінгів, практик, врешті-решт левітації вас теж ніхто вчити задарма не стане. Не потрібно обурюватись такій прагматичності – всі релігії просять компенсації за свої послуги. Хтось збирає десятину, хтось – визначений відсоток від свого доходу (закят в ісламі), хтось просить жертвувати нефіксовану суму (як у православних на літургії), а є рухи, які готові виставити прайс за свої послуги. У цьому немає нічого поганого (якщо у вас під дверима зараз не стоять колектори), це нормально для сучасного світу. Вам пропонують змінити ваше життя на краще, позбутися проблем, вдосконалити суспільство і за це просять фінансову компенсацію. Ви можете сказати, що можете все це зробити безкоштовно і будете праві. Як можете, то робіть. А як хочете входити до тієї ж тусовки, що і Лінч і вчитися левітації, то платіть гроші.
Лишається один незрозумілий нюанс – заперечення ТМників щодо їхньої релігійності. Церква саєнтології вже довгий час бореться за своє право називатися релігією (в Україні досі марно), а ТМ чомусь приховує своє релігійне ядро. Чому? Можливо тому, що самі не вважають своє захоплення аюрведою, астрологією, мантрами, ініціатичними обрядами релігією. Або ж ТМники вважають, що як наукова та секулярна практика вони можуть досягнути більшого. Наприклад, стати частиною державних освітніх програм, що означає можливість залучити більше людей до руху. Обирайте з двох опцій будь-яку.
Тож, якщо ми придивимося до ТМ ближче, побачимо, що це рух, який трошки схожий на МТСК своєю апеляцією до індійської мудрості і трошки на церкву саєнтології своїм фінансовим впорядкуванням та езотеричною частиною доктрини. Виходячи з популярності руху, можна сміливо казати, що ТМ – це те, що людям потрібно. У прямому сенсі люди купують це. Давайте тільки не втрачати голову та пам’ятати, що це все-таки релігія і все-таки вам доведеться мати справу з “ведичним” знанням. І найкраще, якщо ви хочете і можете це собі дозволити, вітаю – ви заможна людина.
Але давайте повернемось до Девіда Лінча та його фонда. Ви вже зрозуміли, що Девід в ТМ виконує роль Тома Круза в саєнтології та грає роль відомої людини, яка завдяки практиці досягла таких висот та фінансового добробуту. І звісно читали новини, що Лінч приїхав до України відкривати відділення свого фонду. Так от головне, чим займається його фонд – це надання грантів для навчання ТМ. Тож, якщо вас не лякає спрощена адвайта (а я вам кажу, що простіше викласти індійську філософію вже не можна), то подавайтесь на грант, зможете отримати власну мантру та досягнути в житті висот, яких сягали рейтинги першого сезону ТП.

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.

 • Ruslan Khalikov

  Декорації для 8-ї серії 4-го сезону ТП вже знайдено 🙂 А київський мер зможе зіграти Велетня, раптом що

  • Irene Kaplan

   Нехай грає еволюцію руки) Теж якась незрозуміла фігня

 • Уляна Барановська

  А ви вже грантовий проект написали?)))

 • Oleg Kyselov

  щось забагато скорочень. Є кілька без пояснень. МТСК – для посвячених це зрозуміло, але ж ми ніби працююємо на широку авдиторію, ні? А що таке ПТСР?

  • Vyacheslav Ageyyev

   Посттравматичний стресовий розлад))

  • Irene Kaplan

   ПТСР все-таки загальновідома абревіатура, а по МТСК зауваження приймається.