ТОП–10 фільмів про буддизм

572
762

Інколи виникають відчуття чогось далекого і невловимого, як декорація до повсякденного життя, за якою прихований глибинний сенс нашого існування. Це унікальні відчуття, що переслідують кожного з нас, наприклад після прочитаної книги або перегляду цікавого фільму. Механізм їхнього виникнення зрозумілий, але важливіше інше: те, що вони породжують у нашій свідомості. Не секрет, що на матеріальний світ впливає релігія або філософія, які формують світогляди народів, і найлегше поглянути всередину далеких культур через сучасний кінематограф. Ми підготували топ-10 фільмів, де буддизм показано як частину глибокого світогляду мешканців Далекого Сходу. Якщо дуже сильно захотіти, ці фільми допоможуть пережити ці невловимі почуття.

1. «Весна, літо, осінь, зима… і знову весна» (2003)

Кінострічка корейського режисера Кім Кі Дука. У ній розповідається про життя ченця, яке розвивається на тлі зміни пір року. Фільм можна умовно поділити на п’ять частин, кожна з яких знаходить відповідник у часовому вимірі: весна, літо, осінь, зима і знову весна. Таким чином режисер розповідає історію життя монаха, який разом із своїм вихованцем живе серед озера на пагоді серед озера. У фільмі зображуються ряд подій, що відображають основні буддійські ідеї: реінкарнацію, поняття карми, колеса Сансари, важливість Сутри Серця, естетизація природи. Режисер експериментує з відчуттями, які проживають герої фільму, в тому числі серед зміни пір року. Глядача затягує у вічне коло переродження і циклів природи на тлі історії вчинків головних героїв.

 

2. «Маленький Будда» (1993)

Фільм для тих хто любить творчість італійського кінорежисера Бернарда Бертолуччі і акторську гру Кіану Рівза. Сюжет розгортається після смерті одного лами з Тибету. Його послідовники, буддистські ченці, розпочинають пошук по всьому світу дітей, в яких могла перевтілитися свідомість померлого. Вони знаходять трьох дітей, котрі стали об’єктом реінкарнації цього лами. Навколо їх історії закручується основний сюжет. Паралельно подана легендарна історія принца Сіддгартхи Ґаутами, який кілька тисячоліть тому, пізнавши вперше смерть і нещастя інших людей, перейнявся духовним прагненням виявити «серединний шлях» у бутті та пізнанні світу. Фільм буде привабливим для тих хто любить кіно з авторським розумінням відомих історії.

 

3. «Дзен» (2009)

Фільм розповідає про життя засновника школи Дзен у Японії – Догена. ХІІІ ст. молодий японський монах вирушає до Китаю, щоб там зустріти вчителя школи Чань, котрий проведе його до Просвітлення. Після повернення на батьківщину його чекала низка випробувань і нерозуміння серед буддистів Японії. Творцям фільму вдалося підкреслити всю простоту і водночас складність вчення дзен-буддизму. Весь фільм, як і вчення Догена, можна передати наступними словами: «Навесні – Квіти, влітку – Метелики, восени – Місяць, а взимку – Сніг».

 

4. «Долина квітів» (2006)

Гімалайська легенда про історію кохання, що пройшла через колесо Сансари. Вічна любов, яка зародилася у пісках і камінні Великого шовкового шляху. Глядач відчує на собі всю глибину тантричного буддизму і доповнить його трепетом перед безглуздістю безсмертного життя. Кохання простого смертного розбійника і камі (японської богині), пошуки еліксиру безсмертя і тибетські йоги, магічна сила флейти з людської кістки, проблема евтаназії в сучасному світі – все це чекає глядачів цієї романтичної історії. Сюжет розгортається на тлі буддистської культури гімалайського регіону і Японії в період ХІХ-ХХІ ст.

 

5. «Прогуляйся зі мною» (2017)

Історія сангхи в’єтнамського монаха Тхіт Нят Ханя, котрий проживає у Франції. Там він заснував «селище Слив», місце де відбуваються ретріти і медитативні прогулянки серед тиші, якої не вистачає жителям урбанізованих міст. Слава цього вчителя буддійської школи тхієн (в’єтнамська школа чань/дзен/сон–буддизму) досить велика серед жителів Західної Єропи і Північної Америки. Він входить у безліч топ-рейтингів найвпливовіших духовних наставників світу ХХ-ХХІ ст. Фільм має документальний характер, однак подача інформації швидше перетворює його на своєрідний варіант художнього твору, що розповідає про реальне життя буддійських монахів у ХХІ ст. Пікантність, якщо так можна сказати, для стрічки в оригіналі додає дикторський голос Бенедикта Камбербетча. Тому для любителів британського актора щирий «Welcome».

 

6. «Крик мурах» (2006)

Творіння іранського кінорежисера Мохсена Махмальбафа. Цей фільм заборонений в багатьох мусульманських країнах, наприклад на батьківщині режисера – Ірані. Історія розгортається на території сучасної Індії. Сімейна пара, чоловік виступає атеїстом, а жінка релігійною людиною. Вони вирушають у філософську подорож, мета якої віднайти ідеальну людину. Він взяв з собою стілець, а вона віру в людей. Під час подорожі їх чекає глибоке пізнання самих себе і чужої для себе культури. Буддизм, індуїзм, джайнізм, ідеальні люди і смертні люди, повії і святі, божества, втома від Сансари – усі ці теми знайдуть своє втілення у фільмі іранського режисера. Незвичний погляд людини з мусульманської країни на духовний світ Індії. Фільм однозначно вартий уваги всім хто цікавиться релігіями Далекого Сходу, зокрема буддизмом.

 

7. «Сім років у Тибеті» (1997)

Мабуть, цей фільм багато хто з читачів вже бачив, однак він заслуговує на те, щоб його проглянути знову. Історія австрійського альпініста Генріха Гаррера, у ролі Бреда Пітта, котрий хотів прославити свою країну підкоривши вершину в Британській Індії Нанга-Парбат. Однак починається Друга Світова Війна, учасників його експедиції британська колоніальна влада бере у полон як громадян Третього Рейху. Через декілька років Генріх Гаррер втікає з полону і потрапляє до столиці Тибету, місто Лхаса. Там він знайомиться з молодим чотирнадцятим Далай-ламою у той час, коли Тибет захоплює Китай. Повсякденне життя тибетців та їх погляд на світ через призму амбітного австрійського альпініста, типової людини західної культури. Історія, що надихає і дещо прояснює складну ситуацію Тибетського регіону, окупацію Китаєм і вимушеної еміграції тибетців у різні країни світу.

 

8. «Чому Бодхідхарма відправився на Схід?» (1989)

Медитативний фільм маловідомого південнокорейського режисера. У віддаленому монастирі високо в горах живуть троє людей: старий учитель, молодий монах і осиротілий хлопчик. Вони присвятили своє життя реалізації себе у вченні Будди. Старий монах відчуває наближення своєї смерті. Він намагається позбавити своїх учнів від всіх зв’язків із зовнішнім світом і вказати шлях до просвітління. Це все відбувається на фоні говіркої природи і безтямно шумного міста. Пошуки власного Шляху і відповіді на коан: «Чому Бодхідхарма відправився на Схід?». Якщо прислухатися, то відповідь у фільмі звучить так: «Знаєш, причина його смерті – це повернутися всім своїм єством до всіх нас».

 

9. «Міларепа» (2006)

Бутанський фільм, знятий повністю тибетською мовою. Історія першої половини життя буддійського мудреця Міларепи. Планувалася друга частина, але, на жаль, вона так і не з’явилася на кіноекранах. Життя середньовічних тибетців мало чим відрізнялося від сучасних умов буття жителів віддалених тибетських регіонів. Тому для режисера і його команди, що працювала над фільмом, не потрібно було творити декорації для фільму. Простий побут мешканців Гімалайських гір, магічні практики релігії Бон, медитація і просвітлення. Складно передати достовірну історію життя видатних релігійних діячів, однак цей фільм несе на собі те невловиме відчуття, за яким приховується щось більше, ніж просто чергова кінострічка на моніторах наших комп’ютерів. Цей фільм однозначно піддійте для любителів тибетського буддизму.

 

10. «Мандрівники і маги» (2003)

Режисером фільму є буддійський лама Кхьенце Норбу, котрий вважається переродженням великого вчителя XIX ст. Дзонгсара Кхьенце Вангпо. Окрім цього це перший фільм, що повністю знятий на території королівства Бутан, мовою дзонг-ке. У фільмі знімалося лише два професійних актора, решта людей для зйомок були набрані серед звичайних сільських жителів. Історія обертається навколо молодого чоловіка на ім’я Дондуп, котрий мріє отримати американську візу і виїхати з країни. Під час своєї подорожі Бутаном він, майже випадково, опинився в компанії декількох мандрівників, серед яких був буддійський монах. Під час їхньої мандрівки, щоб ніхто не сумував, монах розповідає історію про двох братів, сімейне щастя, чаклунів і нездійсненні мрії. Подорож країною та історії ченця змінюють ставлення до життя всіх подорожніх. Магія оповіді окутує кожного з них і відкриває безліч дверей у духовний і матеріальний світ.

Звісно, допитливий кінолюбитель може назвати значно більше фільмів, що розкривають безліч сторін буддійського світогляду. Однак, на мою думку, кожен хто подивиться вище описані кінокартини, зможе провідчути невловиме відчуття чогось плинного і незбагненного. Можливо це і є природа Будди, що прихована у кожному із нас.

 

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.