Тролінг однієї релігії. Частина 2

299
749

З азами мистецтва тролінгу у релігійній сфері ми вже познайомитись у статті «Тролінг однієї релігії. Частина 1». Але найцікавіше – на десерт.

Перепалки в коментарях, довжелезні пости на тему «які всі погані», тривожні смайли і тисячі знаків оклику на завершення своєї петиції – це минуле століття. Дорогу візуалізації! Перефразовуючи відому фразу «слово може вбити» скажу: «мем може поранити». А якщо цей мем на релігійну тематику, то як мінімум, хвиля злісних коментарів вам у стрічку. Отож поговоримо про шок-картинки на релігійну тему. Для більш детального аналізу я виділила чотири типи картинок, які характеризують суть самого явища тролінгу релігії.

 

«Шах і мат, атеїсти»: меми на цю тематику висвітлюють співвідношення науки і релігії, надають докази існування Бога, які є дуже примітивними, смішними. Довготривалі протистояння між релігією і наукою, які розпочались ще в період Середньовіччя у Європі знайшли відображення у шок-картинках ХХІ століття. Причина появи цих мемів пов’язана із інстинктивними проявами учасників групи захистити свої погляди, це стосується як і людей, що об’єднались навколо ідеї атеїзму, так і тих, хто переконаний, що віра – це єдиний шлях до спасіння. Тролів меми групи «шах і мат атеїсти» приваблюють з кількох причин: по-перше, у такі суперечки, здебільшого, вступають не надто обізнані в питаннях науки і релігії люди, або ж релігійні фанатики, знання яких про релігію обмежені. По-друге, особи, які легко піддаються словесним маніпуляціям, стають учасниками дискусії і попадають на «тролів гачок». Цей тип мемів висміює релігійний фанатизм та невігластво. Релігійна свідомість часто знаходить ознаки божественного провидіння у предметах побуту, хмарах, відблисках на церковному вітражі і т.д. Для деяких вірян такі опосередковані докази існування божественного начала у світі є вкрай переконливими і при спостереженні подібних феноменів ці люди можуть впадати у стан релігійної екзальтації. Саме таку екзальтовану сліпу віру і висміює даний тип мемів. Також предметом критики виступають сумнівні у своїй логіці рефлексії на тему доказів існування Бога.

«ПГМ» (православ’я головного мозку): розповсюджений мем, що висміює надмірне захоплення православ’ям, з елементами соціальної дезадаптації та неадеквату. «ПГМ» – це  пародія на психологічне захворювання, яке полягає в ураженні головного мозку і в медицині означується як шизофренія. Вперше термін «православ’я головного мозку» вжив блогер Живого Журналу з ніком «roflocksley» у вислові «епідемія гострого містичного православ’я головного мозку». Цей вислів чи меми на дану тематику викликають неоднозначні емоції. Ревні православні сприймають його як образу, але найімовірніше ці меми не створені, щоб образити чиїсь релігійні переконання, оскільки вони мають гумористично-сатиричний характер. Фразу «православ’я головного мозку» іноді використовують самі православні люди, наприклад диякон Андрій Кураєв, стосовно релігійних фанатиків-радикалів. Тролінг «ПГМ» представлений у формі картинок, відео, скрінів з інтернет-листування і чатів зациклених на релігії людей, які сакралізують не лише Бога, але й священика, монаха і кожного, хто дотичний до їхнього джерела віри. По суті, такі персонажі самі дискредитують себе і свої релігійні переконання, оскільки подібна заангажованість і викривлені логічно умовиводи  нагадують ознаки (а іноді й збігаються з симптомами) психічного захворювання.

 

Jesus is a j..k: ці меми також відомі під назвою «Ісус м…к» – це серія зображень, на яких Ісус присутній у буденних заняттях. За основу даних мемів взято картинки, створені у 1987 році американським художником і ревним християнином Ларрі ван Пельтом. Прозріння прийшло до Пельтома у 50 років. Він прокинувся посеред ночі з чітким усвідомленням необхідності створити дану серію картин, ніби то, за бажанням Господа. Серія ілюструє людей, які перебувають у буденних ситуаціях, зайнятих побутовими справами, з одним суттєвим доповненням: на всіх зображеннях присутній Ісус, який бере участь у цих рутинних заняттях, підбадьорює зображених. Автори мемів беруть картинки з цієї серії і додають до них несподівані вульгарні дописи від імені Ісуса. Наприклад, Ісус коментує якусь подію в житті людини і потайки сміється з цього, або дає поради, що можуть призвести до негативних наслідків. Немає точної дати, коли з’явились ранні пародії на картинки Пелта, проте в гуглі запит A**@#le Jesus почав асоціюватися з серією цих картинок у 2004 р., а у 2009 p. зображення можна було знайти, ввівши в пошук “Jesus is a j..k” або “Jesus is a duck(Ред. u know what we mean:). 

 

BuddyChrist (з англ. Ісус приятель, друг): прототипом для цих мемів стала статую веселого Ісуса із сатиричного фільму «Догма» режисера Кевіна Сміта, що вийшов у 1999 р. У фільмі веселий Ісус – одна з ключових новацій католицької кампанії «Католицизм вау!», що відбувається з метою відновлення інтересу до католицької церкви, залучення у її лави нових адептів віри. Католицьке духовенство у фільмі вважає, що зображення розп’яття – головного християнського символу – абсолютно депресивне видовище, тому необхідно змінити основний символ християнської релігії, зробити його більш радісним та оптимістичним. Тому священнослужителі розробили образ радісного і оптимістично налаштованого Ісуса, який не наштовхує на думки про страждання і жертву. Новим символом християнства повинна стати статуя Ісуса, який посміхається і підморгує, водночас, вказує на глядачів однією рукою – затиснутою в кулак з піднятим великим пальцем догори (американський жест «клас!»). На мемах із зображенням веселого Христа також додають написи від «все буде добре» до «ви грішники – смішите мене», або «Ісус каже – закрий рот, погань». Як і у варіанті з мемом «Jesus is a jerk» ці зображення сприяють олюдненню постаті Ісуса, коли він перетворюється на брутального, але усміхнено хлопця, що говорить із сучасними людьми на прийнятному для них жаргоні.

Ці чотири різновиди мемів можна умовно поділити на два блоки: перший блок («шах і мат, атеїсти» та «ПГМ») більше стосується православної традиції, яка ближча слов’янським народам, зокрема українцям. У цих мемах висміюється релігійний ригоризм, морокобісся, крайній фанатизм, приклади якого можемо часто спостерігати у православному християнстві. Основою для мемів групи «ПГМ» стали напади вірян на людей у футболках з написом «Pussy Riot», мітинги православних перед початком рок-концертів, сутички з гей-демонстрантами та інші види нетерпимості. Цікаво, що вислів «КГМ» – «католицизм головного мозку» не прижився ні у мережі, ні у повсякденному мовлені. Чи свідчить це про те, що у діяльності католиків немає ляпів та казусів, навряд, вони є у всіх – всі ми грішні. Однак, католиків-фанатиків якось значно менше розвелося, і не таких радикальних, як православні християни.

Другий блок («Jesus is a jerk» та «BuddyChrist») характерний для західної, американської релігійної ситуації, де культ часто спрощується, використовують демагогію та загравання з публікою. Ісуса зображають як «свого чувака», найкращого друга, який завжди поруч. Він стає настільки «своїм», що переймає в людей їхні негативні якості. Ці шок-картинки показують надмірне олюднення Ісуса і його культу, доводять до абсурду ідею близькості божественного в житті людини.

Явище тролінгу релігії та поява мемів на сакральну тематику виникають унаслідок секуляризації істин, відображають кризу інституту релігії та спонукають до аналізу, перш за все, проблем, що вони порушують. Цей аналіз повинні проводити не тільки експерти-релігієзнавці, але й клір та миряни.

Мої дослідження свідчать, що діяльність тролів, хоч і отримала більшість негативних оцінок, все ж провокує до розумової активності. Порушені ними проблеми змушують сучасну людину рефлексувати, критично ставитись до процесів, що відбуваються у релігійній сфері, зрештою, сприяють пошуку власної релігійної ніші.

 

If you found an error, highlight it and press Shift + Enter or click here to inform us.